Bibliás sátortábor Pestszentlőrincen
2008. május 19., hétfő 12:37

Aki május 18-án, vasárnap a pestlőrinci Batthyány utca környékén járt, a templom kertjében nagy sokadalmat, pezsgő életet látott. Itt tartotta a főplébánia közössége a Szentírás ünnepét. A templomkertben sátrak sorakoztak egymás mellett: Ádám, Noé és Mózes sátra, bibliai posta sátra, a csúcs és forrás sátra, bibliai teázó sátor, a biblia élőszóban sátor, a Vatikáni Kódex sátra, az adoráció sátra, az Emmausz sátor stb.

Aki egy-egy sátornál elidőzött, megtapasztalhatta, hogy a rendezők milyen leleményes ötletekkel tudták életközelbe hozni a Szentírást, a Biblia világát. A szövetségkötés sátrában például a végzős neokatekumenek megszemélyesítették az Ószövetség néhány kiemelkedő alakját (Ádám, Noé, Mózes), meséltek magukról (mármint arról, akit megszemélyesítettek), eljátszották a velük kapcsolatos ószövetségi eseményt, rájuk jellemző, személyre szabott feladatokat adtak a látogatóknak.

A csúcs és forrás sátrában Papp Zoltán káplán vezetésével a liturgikus könyveket tanulmányozták, hogy az egyházi szertartásokat mennyire át- meg átszövik a bibliai szövegek. A bibliai teázó sátorban filteres teazsacskókban lehetett szentírási idézetekhez jutni, a Vatikáni Kódex sátrában az 1700 éves bibliai kódex mását vehette kézbe bárki, és csodálhatta meg benne az egykori használók lapszéli megjegyzéseit, de látható volt ott a nyolc méter hosszú, színesen illusztrált Eszter-tekercs is, és egy régi, háromszáz éves, agyonhasznált Biblia.

A bibliai tájak sátrában a bibliai események helyszíneit mutatták a szemléletes és nagy gonddal megrajzolt térképek, rajtuk az útvonalak, a bibliai helyek színes képei. A bibliai növények sátrában közismert és számunkra kevésbé ismert biblia növények képeit, gyümölcseit, virágait láthattuk Pádár Imre fáradozása nyomán a növények egyike-másika élő valóságában is látható volt (pl. gránátalmafa cserépben). És még egy egészen szokatlan, de igazán gyönyörű alkotás is: egy virágokból kirakott Szentírás (Topa Éva alkotása).

A Biblia élőszóban sátor vendéglátói gyerekekkel képes bibliát, felnőttekkel Bibliát olvastak, kérdésekre válaszoltak, beszélgettek. Az mennyei kenyér sátrában csönd volt: a kitett Oltáriszentség előtt tölthettek el a látogatók néhány elmélyült percet.

Végül a sok élmény után az Emmausz sátor várta a résztvevőket, ahol Hencz Edit és csapata bibliai ételekkel vendégelte meg őket. Mintegy húsz bibliai étel receptjét osztották ki a vállalkozó háziasszonyok között, és ők buzgón készítették a számunkra szokatlan, ám mégis ízletes és tápláló egykori ételeket.

Gável Henrik plébános, Papp Zoltán káplán, Nagyné Ficza Mariann, a Jézus Szíve nővérek, a Jézus Szíve Gyerekkuckó és még sokak fáradozása nem volt hiábavaló. Igazi, családi örömnap volt a lőrinci főplébánia lelkes családja számára a Biblia Ünnepe.

Beteljesedett!