English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Pécs és Djakovo közös európai örökségünk
2008. május 30., péntek 11:14

Gyakran marasztaljuk el az Európai Uniót fennen hirdetett világnézeti semlegességéért, földrészünk keresztény gyökereinek negligálásáért. Úgy tűnik azonban, hogy ezek a vélekedések nem minden esetben megalapozottak. Jó szakmai munkával, széleskörű összefogással és az uniós pályázati lehetőségek alapos ismeretével igenis nagyszerű célokhoz lehet uniós támogatást nyerni.

Ez a legfőbb tanulsága a Pécsett és a horvátországi Djakovóban egymást követő napokon, június 28-29-én bemutatott Európai örökségünk – A pécsi és a djakovói egyházmegye bemutatkozik címmel elkészült EU-s pályázatnak. Az országhatáron átívelő összefogás eredményeként megszületett 300 oldalas, több száz szép felvételt és leírásokat tartalmazó album, ennek DVD és videó, valamint internetes verziója (www.digitalhistory.hu) nem titkoltan turisztikai ismeretterjesztés céljából jött létre. Nem is egy, hanem négy könyv született: magyar, horvát angol és német nyelvű változatok, és természetesen a többi megjelenési forma is olvasható, hallható e nyelveken.

A Pécsi Egyházmegye már három éve szisztematikusan készül alapítása 2009-ben esedékes ezredik évfordulójának megünneplésére. Pécs városa pedig – mint közismert – 2010-ben Európa kulturális fővárosa lesz. A méltó megemlékezés alapja az ismeretek hozzáférhetővé tétele és terjesztése. Mayer Mihály pécsi püspök és munkatársai megtalálták a módját, hogy olyan igényes, bőséges anyag láthasson napvilágot és jusson el sokakhoz, amelyre saját erőből egyáltalán nem lett volna lehetőségük.

Az országhatár által is elválasztott két szomszédos egyházmegye nem csak földrajzilag van közel egymáshoz. A történelmük is jelentős részben közös. A török hódoltság előtt a Száváig húzódó terület a Szent István alapította pécsi püspökséghez tartozott. Későbbi történelmük is összekapcsolódik, hiszen Máriagyűd és Eszék ferences kegytemploma is egyazon csodatevő kegyképről nevezetes Európa-szerte.

Az album és a többi adathordozó egyházmegyénként harminc település értékeit mutatja be művészettörténeti és szakrális szempontból egyaránt szakszerűen, ugyanakkor közérthetően, érdekfeszítően. A zarándokturizmus és a történelem, a kultúra iránt fogékony rétegek körében a kiadványok és az internetes oldal kedvet csinál az útnak induláshoz. Köszönet érte a pécsi és a djakovói püspököknek, munkatársaiknak, valamint az uniós Interreg-program működtetőinek. Közös munkájuk eredményeként a két gazdag történelmű egyházmegye egymást is jobban megismeri, s ezáltal önismerete is gazdagodik.

Az úttörő vállalkozásnak remélhetőleg más határ menti területeken is lesznek követői, hiszen az Egri, a Kassai és a Rozsnyói Egyházmegyék, Esztergom és Nagyszombat, de Nagyvárad és Debrecen, vagy a három országot érintő egykori csanádi püspökség ugyanilyen közös bemutatkozásra vannak hivatva.

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)






Napi evangelium
Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.
  Jn 13,1-15

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum