A Könyvek Könyve a prímási városban
2008. június 25., szerda 09:54

Liber Librorum – A Biblia mint a hit, a teológia és a művészet forrása címmel az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye esztergomi gyűjteményei időszaki kiállítást rendeztek a Keresztény Múzeum Új Képtárában. A Főszékesegyházi Könyvtár, a Simor Könyvtár, az Esztergomi Hittudományi Főiskola Könyvtára, a Prímási Levéltár és a Keresztény Múzeum anyagából válogató tárlatot Erdő Péter bíboros nyitotta meg június 24-én.

A kiállítás legrégebbi darabja egy 12. századi bibliatöredék, mely ritka megmaradt dokumentuma a korabeli írásbeliségnek. A 16. század első harmadából származik a Jordánszky-kódex, mely gótikus kurzív írásmódjával a kor fontos magyar nyelvemléke. Az Ó- és Újszövetség jeleneteit témák szerint rendezi a könyvnyomtatást megelőző időből a fametszetes Biblia pauperum. A Káldi-féle Biblia néhány kéziratos lapján, melyeket Erdő Péter még esztergomi teológiai tanárként talált meg, láthatók a fordító javításai, bejegyzések, melyek Pázmány Pétertől származhatnak, illetve a bécsi nyomdász jelzései.

A kiállítás, melyet a Keresztény Múzeum falikárpitjai, Szent Jeromost, bibliai jeleneteket és az evangélistákat ábrázoló 16-19. századi metszetek színesítenek, augusztus 31-ig hétfő és kedd kivételével naponta 9 és 17 óra között tekinthető meg a Szent Adalbert Központban (Esztergom, Szent István tér 10.).

Esztergom-Budapesti Főegyházmegye

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.