Gyorsmérleg
2008. augusztus 7., csütörtök 13:27

II. János Pál pápa 15 évvel ezelőtt, 1993-ban alapította meg a Veszprémi Püspökség Balatontól délre fekvő részéből a Kaposvári Egyházmegyét. Balás Béla, az új püspökség első főpásztora a következőképp összegezte a másfél évtized tapasztalatait:
Tizenöt év alatt többen lettünk-e, előbbre jutottunk-e? Ezt kérdik az újságírók, erre kíváncsiak a kívülállók. Válaszunk: egyszerre vagyunk többen is, kevesebben is, fejlődtünk is, romlottunk is. Isten Országa ugyanis „nem jön el szembetűnő módon” (Lk 17,21). Nálunk a változás nem hasonlít a termelési mutatókhoz vagy a tőzsdeindexhez. Nem egyenes vonalú és nem is jósolható, hiszen az ember szabad akarata és Isten kegyelme is hordoz meglepetéseket. A Jelenések könyve szerint a keresztény jövő kétpólusú, ahol szemben áll az Asszony és a Sárkány (Jel 12,13), a Szent és a Vadállat (Jel 13,71), az ujjongó Sereg és a nagy Parázna (Jel 19,2). Ez a végső feszültség a szemünk előtt rajzolódik ki. A jók egyre nagyszerűbbekké, a rosszak egyre ijesztőbbekké válnak. A jó pap ezért nem emészti magát önváddal, aki meg sikeres, az egyúttal köteles is az alázatra, mert nem tett mást, mint ami a kötelessége (vö. Lk 17,10).

A napokban megrendítő élményem volt. Belenéztem a 2007-es lelkipásztori jelentésekbe. Néhány adat az egy év alatt történt keresztelések és temetések számaival:

híres községünk:   3 23
nagyváros:   44 132   (ugyanitt 10 éve: 84-248)
a szomszédban:   31 99
a másikban:   15 60
hét faluban összesen:   7 31   (ugyanitt 10 éve: 8-18)
a szomszéd faluban:   7 34
szellemi központban:   14 77
ahol az iskola is megszűnt:   14 74
az egyik új városunkban:   12 68
megyei csúcs:   2 39
határszél:   11 58
magányos falu:   1 18
vasfegyelem:   37 111
búcsújáróhely:   4 17
balatonparti gyöngyszem:   7 28
a szomszédja:   8 46
belső-somogyi város az egész környékével:   11 56

A 388 misézőhelyünkön mindössze három helységben tapasztalható a keresztelkedésnek enyhe emelkedése.

Eltűnődtem. Ha népünk e csendes holocaustja az egyik „pólus”, akkor milyennek kellene lennie a megújulásnak mint válasznak? Isten nyilván arra hív minket, papjait, hogy aki még egyáltalán megszületik Somogyban vagy Zalában, az részesüljön a legkiválóbb keresztény nevelésben, lássa a legtündöklőbb példákat, részt vehessen a legszebb liturgián, jusson személyes lelki vezetéshez! Mindehhez – úgy tűnik – jut időnk felkészülni, majd mindent gondosan végezni, hiszen alig tíz év alatt a hagyományos munkánk a negyedére csökkent. Persze, ha az eddig nem tanított tárgyat, az „evangelizációt” is feladatunknak tekintjük, akkor elfeledhetjük a békepapi idők pasztorációs gyakorlatát. Kiderül, a plébánia munkahely és nem pedig kitüntetés vagy örök bérletű kripta Isten kertjében. Nemcsak testi-lelki alkalmasság kell hozzá, hanem érző szív és könnyek, amelyekről Szent Pál beszélt az efezusiaknak (ApCse120, 19-20).

Kérem Urunkat, Jézust, az elképesztő mennyiségi zuhanás ellenére irgalmazzon nekünk, adja kegyelmét, hogy a minőség meredeken emelkedjék!

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Beteljesedett!