Martinus
2008. szeptember 18., csütörtök 13:21

Új taggal gazdagodott az egyházmegyei lapok családja: Martinus címmel immár a Szombathelyi Egyházmegye is saját periodikával jelentkezik. A színes, 16 oldalon, 2500 példányban megjelenő újság szeptembertől havonta jelentkezik.

Veres András, az egyházmegye főpásztora köszöntőjében örömének ad hangot, hogy gondos és hosszú előkészítés eredményeként az olvasók kezébe kerülhet a Martinus első száma. A lap célja, hogy erősítse az egyházmegyei kommunikációt, a hívek, a papság és a püspök közötti, hitből élő szeretetkapcsolatot, gazdagítsa a helyi egyház közösségét és új lendületet adjon az új evangelizáció „nem könnyű feladatához”. A lap elindítása mellett döntő érv lehetett, hogy a „hívők nagy részének nincs internetes hozzáférése. Ugyanakkor a nyomtatott szövegnek sajátos varázsa, minden mással össze nem téveszthető vonzó ereje van”, és az olvasottak szellemi feldolgozása is alaposabb lehet.

Az egyházmegye nem minden előzmény nélkül fogott nyomtatott sajtótermék kiadásához. A múlt század harmincas éveiben létezett egy lapelőd Szombathelyi Katolikus Tudósító címmel. Mivel azóta hosszú idő telt el, nem törekedtek annak felélesztésére, hanem tartalmában és külsejében is új lap kiadása mellett döntöttek.

A havilap címére a szombathelyi püspöki hivatal tavasszal pályázatot írt ki, melyre közel 150 javaslat érkezett. A Martinus elnevezés Végh Viktória 13 éves zalalövői hittanos ötlete volt. Mint mondja, e lapcímre azért gondolt, mert az egyházmegye védőszentjének, Szombathely szülöttjének, Szent Márton püspöknek a latin neve. Úgy gondolta, „szerencsés az egyházi nyelv használata. A latinos elnevezés sugallja, hogy vallási tartalmú lapról van szó.”

Az első lapszám felét az Életképek című rovat foglalja el hosszabb-rövidebb beszámolókkal az egyházközségek, a hittanos és ifjúsági csoportok életéről. Az aktualitások között Kálinger Roland számol be a Sydney-i Ifjúsági Világtalálkozóval kapcsolatos élményeiről, illetve Kovács Gergely írása olvasható Brenner János boldoggáavatási eljárásának egyházmegyei szakaszáról. Emellett külön oldal szól a fiatalabb generációknak, ez alkalommal szellemes karikatúrákkal illusztrálva, miért nélkülözhetetlenek a ministránsok. A lap utolsó oldalán az egyházmegye következő havi legfontosabb eseményei mellett egy bón is található, mely tulajdonosának kedvezményes belépést biztosít szeptemberben egy alkalommal az Egyházmegyei Múzeumba.

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?