Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) közgyűlése
2008. szeptember 23., kedd 14:20

Az egyház és a média, párbeszéd katolikusok és ortodoxok, keresztények és muzulmánok között, az afrikai, latin-amerikai és közel-keleti egyházzal való együttműködés, az európai intézmények működése – ezekről tanácskoznak az európai püspöki konferenciák elnökei Esztergomban szeptember 30. és október 3. között Erdő Péter bíboros, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia és a CCEE elnöke meghívására.

A közgyűlés fő témája az egyház és a média viszonya. Ismertetik a CCEE által kezdeményezett kutatás eredményeit, amely azt vizsgálta, milyen a média egyházról alkotott képe, az egyházi témák hogyan jelennek meg a médiában, illetve a püspöki karoknak milyen eszközök állnak rendelkezésükre, hogy – eleget téve missziós küldetésüknek – az evangéliumot hirdethessék a változó világban.

A tanácskozáson a CCEE európai egyházban betöltött szerepével kapcsolatban meghallgatják a testület bizottságainak (Európai Püspöki Médiabizottság, Elvándorlók Bizottsága, Hitoktatási és Oktatási Bizottság, valamint Európai Hivatásgondozó Intézet) beszámolóit.

A püspöki karok elnökei áttekintik a CCEE és más földrészek hasonló szervezetei közötti együttműködést. Polycarp Pengo, Dar-es-Salaam-i érsek, az Afrikai Püspöki Konferencia Tanácsának (SECAM) elnöke az európai és afrikai püspökök együttműködését ismerteti, kiemelve a soron következő CCEE–SECAM konferenciát, amelyet novemberben rendeznek Liverpoolban a földrészek közötti migrációról. Az európai és latin-amerikai püspökök közti kapcsolatokról szól Héctor Miguel Cabrejos Vidarte érsek, a Perui Püspöki Konferencia elnöke és a Latin-amerikai Püspöki Tanács missziós bizottságának elnöke.

A CCEE ökumenizmus terén tett erőfeszítéseinek köszönhetően decemberben megrendezik az első Katolikus–Ortodox Fórumot az olaszországi Trentóban. A találkozón 12 különböző egyházból érkező ortodox és 12 – püspöki konferenciákat és vatikáni dikasztériumokat képviselő – katolikus vesz részt. A tanácskozás központi témája: A család: az emberiség java.

Az európai intézmények működéséről és a bővítési folyamatról az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága képviselői számolnak be. A főpásztorok rövid tájékoztatást kapnak néhány aktuális témában, többek között a katolikus hit oktatásáról, az őssejtkutatásról, az eutanáziáról és az iszlámmal való párbeszédről. Az esztergomi találkozón a résztvevők megválasztják a CCEE új főtitkárát.

A közgyűlést ünnepélyes szentmise nyitja meg szeptember 30-án az esztergomi bazilikában 18.30-kor, melynek főcelebránsa Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek. Az európai püspöki konferenciák elnökeit október 2-án fogadja Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke.

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.