English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Az emberi jogok egységet alkotnak
Hatvanéves az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozata
2008. december 10., szerda 14:24

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Justitia et Pax Bizottsága nyilatkozatot adott ki az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának hatvanéves évfordulója alkalmából. Ezt az alábbiakban közüljük.


A népirtás, a terrorizmus, a rasszizmus, a nemzetközi bűnözés, valamint a gazdasági válság jelentik a legnagyobb kihívást hatvan évvel az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatának megszületése után, hangzott el „Az emberi jogok és a jog” című nemzetközi konferencián, melyet az MKPK Iustitia et Pax Bizottsága és a Konrad Adenauer Alapítvány rendezett 2008. december 5-én és 6-án. Az előadók egyöntetű megállapítása szerint: az emberi jogok és minden ember egyenlő méltósága szorosan összefüggenek. A Nyilatkozat az ember veleszületett (inherent) méltóságáról beszél. Ennek tartalmi jegyeit és gyökereit azonban nagyon nehéz megfogalmazni, mind filozófiai, mind pedig jogi megközelítésben. Az emberi méltóság jelentésének megértését elősegíti a személyi méltóság kifejezés, amit Charles Malik diplomata a nyilatkozat szövegének megfogalmazásakor már javasolt. Mégpedig azért, mert a személy fogalma az ember egyedi, individuális jellegét és közösségi mivoltát, társas természetét is magában foglalja. Innét jutunk el a Bibliából ismert megfogalmazáshoz, nevezetesen ahhoz, hogy az ember Isten képmására lett teremtve. Az európai kultúrát megalapozó zsidóság és kereszténység erre a bibliai kijelentésre, kinyilatkoztatásra építi az emberi méltóság tanát. Az Egyház tanítása szerint szorosan ebből a méltóságból vezethetők le az ember jogai, azaz az emberi jogok, melyeket XXIII. János pápa az 1963-as Pacem in terris körlevelével beemelt az Egyház társadalmi tanításába. Ezért az emberi jogokhoz egyfajta egyházi értelmezés is járult. Egyebek mellett, hogy az Egyház a keresztény emberkép szerinti ember jogaiként értelmezi az emberi jogokat. Továbbá azt is hangsúlyozza, hogy az ember individuális és társas mivolta miatt azonos hangsúlyt kell, hogy kapjanak a politikai és polgári jogok, valamint a szociális és gazdasági jogok, mivel az emberi jogok egyetlen egységet alkotnak. Egyes jogok tehát nem emelhetők ki más jogok rovására.

Az egyén kötelezettségei sokáig háttérbe szorultak a nemzetközi jogban és általában az emberi jogi gondolkodásban, kivéve az Egyházi Törvénykönyvet, a jogok túlhangsúlyozása miatt. Noha a nyilatkozat is megfogalmazta, hogy „A személynek kötelességei vannak a közösséggel szemben, amelynek keretében egyedül lehetséges a személyiség szabad és teljes kifejlődése.” (29. cikk 1. bek.) A globalizáció következményeképpen fellépő negatív hatások kezelésének szükségessége, az olyan globális kihívások, mint a klímaváltozás, a fenntarthatóság biztosítása vagy a szegénység elleni küzdelem, napjainkban szükségképpen egyre inkább előtérbe helyezik a kötelességeket mind egyéni, mind pedig állami szinten. Összességében az emberi jogok fejlődését nézve, paradigmaváltásnak vagyunk a tanúi. Az egyének vagy személyek mellett olyan új jogalanyok is megjelentek, mint a jövő nemzedéke, a népek, a nemzetek és az emberiség. Ennek megfelelően az emberi jogok katalógusa is folyamatosan bővül napjainkban.

Miként Mayer Mihály püspök elnök megfogalmazta a konferencia zárszavában: a jogok, a kötelességek és a felelősség hármasának együttesen kell érvényesülnie a jogalkotásban és a jogalkalmazásban. Ez a törekvés hozzásegít bennünket ahhoz, hogy az igaz, a jó és a szép hármas elve érvényesülhessen, és harmonikusabb társadalomban és biztonságot nyújtó jogállamban élhessünk.

Budapest, 2008. december 10.

a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia
Iustitia et Pax Bizottsága

A bizottság jubileumi konferenciájáról a Magyar Kurír honlapján olvashatnak beszámolót.






Napi evangelium
Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?
  Jn 6,52-59

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum