A világ püspökei szolidárisak a pápával
2009. március 16., hétfő 13:34

A Szentatya levele, amelyet a Szent X. Piusz Testvériséghez tartozó négy püspök kiközösítésének visszavonásával kapcsolatban írt, nagy visszhangra talált katolikus és nem katolikus körökben egyaránt. Március 13-án délelőtt a Tömegtájékoztatás Pápai Tanácsa által szervezett konferencián Tarcisio Bertone bíboros, államtitkár megerősítette: a pápa nincs egyedül. Legközelebbi munkatársai szoros egységben vannak vele.

Hasonló véleményen van a német püspöki konferencia elnöke, Robert Zollitsch érsek is, aki a pápa levelének személyes és nyílt hangvételét emelte ki. Rendkívüli gesztusról van szó, annak a jele, hogy a Szentatya párbeszédet akar folytatni a világ püspökeivel, elmagyarázva nekik döntése indokait. André Vingt-Trois bíboros, párizsi érsek szerint azért érték bizonyos keresztény körökből támadások a pápát, mert ez az eset régi sebeket hozott a felszínre. Ugyanakkor az egyház élő szövet, amelyben Péter utóda és az egyes helyi egyházak folyamatos kapcsolatban vannak egymással, szerves és gazdagító párbeszédben.

Háláját fejezte ki XVI. Benedek pápának az osztrák és az olasz püspöki kar is. A pápa római helynöke, Agostino Vallini bíboros levélben válaszolt a Szentatya gesztusára: a római egyházmegye nevében gyermeki odaadásáról és imáiról biztosítva őt. A svájci püspökök megindítónak nevezték a pápa levelét, alázatos, testvéri hangvétele miatt is.

Végül, a Szent X. Piusz Testvériség legfőbb elöljárója, Bernard Fellay püspök is köszönetet mondott a levél miatt, majd arról biztosította a pápát, hogy a lefebvriánusok nem akarnak megállni az 1962-es év, vagyis a II. Vatikáni Zsinat előtt.

Köszönetet mondott a levélben foglalt tanításért, és szolidarítását fejezte ki a pápával Erdő Péter bíboros, a CCEE és az MKPK elnöke és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia is.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír/katolikus.hu

A kép illusztráció, forrás CPP

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.