English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





A nagy csend
2009. április 11., szombat 10:27

Egyedülálló dokumentumfilm született Philip Gröning jóvoltából, aki tizenhat évi előkészület és várakozás után mintegy hat hónapra beköltözhetett a Francia-Alpokban megbúvó Nagy Karthauzi Kolostorba, a „néma barátok" ismeretlen közösségébe. A nagy csend című alkotás nemrég hazánkban is megjelent DVD-n az Etalon Kiadó jóvoltából.

Philip Gröning egyszemélyes stábként hangolódik rá témájára, így képes arra, hogy kézzelfoghatóvá tegye e varázslatos és ismeretlen világot. Kitartóan, művészi módon filmezte a nap minden órájában teljes csendben élő szerzeteseket, kiknek életvitele gyakorlatilag kilencszáz éve nem változott.

A nagy csend különös, a mienktől teljesen eltérő világba tett utazás. Mit jelent az idő annak az embernek, aki tudja, hogy sohasem fogja elhagyni azt az épületet, amelyben él? Mit jelent számára a mindennapi élet? Mi az ima egy olyan világban, amelyben minden csak ismétlődik és mégis mindenki a saját idejében él? Mit jelent az ima? A kolostor? Az ember?

Nézőként betekinthetünk a kolostor mindennapjaiba, hogyan telnek az imádság, a templomi szertartások, a hegyekben tett ritka szabadtéri séták vagy a magány órái. A film teljes mértékben alámerül a szerzetesi élet csendjébe. Csupán képi eszközökkel érzékelteti az idő múlását, az évszakok változását, láttatja a napok egyre csak ismétlődő elemeit, az ismétlődő imákat, arcokat. Gröning bemutatja a szerzeteseket körülvevő fizikai világot (felszeletelt almát, a tűzifa aprítását, vakvezető botot), sőt a „külvilágot” is (a kolostor fölött szálló repülőt, a porta előtt gyülekező turistákat), jelezve, hogy a karthauziak bár a világtól elzárva, de ebben a világban élnek.

Az alkotó, amíg a kolostorban élt, teljes mértékben osztozott a szerzetesek mindennapi életében. Emellett készült el a film, ami a rendező számára ugyan olyan munka volt, mint a szerzetesek mindennapi feladatainak ellátása. A kolostor lakói nem szabtak a művésznek semmilyen feltételt, kivéve, hogy nem használhat mesterséges fényt, hozzáadott zenét, sem kommentárokat. Ezen kívül stáb nélkül, egyedül kellett dolgoznia.

A mintegy 160 perces film folyamán a szerzetesek nem beszélnek egymással, kivéve a heti káptalant vagy sétájuk során. A képi ábrázolást – a szerzetesek zsoltáréneklését kivéve – nem kíséri hozzáadott zene vagy kommentár. A nagy csend végén egyetlen interjú kap helyet: a közösség – a világ szemében talán egyik legelesettebb – tagja fogalmazza meg gondolatait Isten jelenlétéről a világban: „Ha az ember elutasítja Istent, miért él a földön? Isten végtelenül jóságos, mindig a javunkat akarja. Nem kell mást tennünk, csak hinni ebben, akkor boldogok leszünk.”






Napi evangelium
Beteljesedett!
  Jn 19,12-42

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum