Benedek pápa négy éve
2009. április 21., kedd 15:00

Juliusz Janusz apostoli nuncius, Erdő Péter bíboros és a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai mutatnak be hálaadó szentmisét XVI. Benedek pápa megválasztásának negyedik évfordulója alkalmából április 24-én 17 órakor a Budavári Nagyboldogasszony-templomban.

XVI. Benedek pápát 2005. április 19-én választotta meg a konklávé Szent Péter apostol 264. utódául. Az eltelt négy évben a Szentatya 175 általános kihallgatást tartott, 231 alkalommal mondta el nyilvánosan az Úrangyala-, illetve a Regina Coeli-imádságot és 8 alkalommal adott Urbi et orbi áldást. Világnapokra 39, jubileumi rendezvényekre és kiemelt eseményekre összesen 42 hivatalos üzenetet küldött. 153 levelet írt, valamint 178 alkalommal mondott szentbeszédet és 961 beszédet tartott.

Benedek pápa két enciklikát – Deus caritas est és Spe salvi –, valamint egy apostoli buzdítást írt Sacramentum caritatis címmel. Mindhárom mű megjelent magyar nyelven is.

A Szentatya 15 apostoli levelet fogalmazott, amelyek többnyire boldoggáavatásokról rendelkeznek (közel 700 esetben), 18 szentet avatott, és újabb 5 személy kerül a szentek sorába április 26-án. Saját kezdeményezésű rendelkezést (motu propriót) 5 alkalommal adott ki.

Pápasága alatt eddig két konzisztóriumot tartott, amelyeken 38 új bíborost kreált.

Az elmúlt négy esztendőben a Szentatya 12 külföldi apostoli látogatást tett. Járt Németországban (2 alkalommal), Lengyelországban, Spanyolországban, Törökországban, Brazíliában, Ausztriában, az Amerikai Egyesült Államokban, Ausztráliában, Franciaországban, az afrikai kontinensen Kamerunban és Angolában, valamint idén májusban a Szentföldre utazik.

Olaszországban 2005 óta Bari, Manopello, Verona, Vigevano, Padova, Assisi, Loreto, Velletri, Nápoly, Savona és Genova, Brindisi és Santa Maria di Leuca, Cagliari, Pompeji hívei köszönthették személyesen Benedek pápát, aki április 28-án felkeresi a földrengés sújtotta Abruzzo tartományt.

Diplomáciai látogatások alkalmával a pápa számos ország vezetőit fogadta – királyokat, államelnököket, minisztereket –, illetve szentszéki nagykövetekkel, püspöki konferenciák és egyházi intézmények küldöttségeivel, valamint közéleti személyiségekkel találkozott.

2008. május 4. és 10. között a magyar püspökök ad limina látogatást tettek a Vatikánban, ahol kihallgatáson fogadta őket XVI. Benedek pápa.

Beteljesedett!