A Szentatya imádkozik a magyarországi misszióért
2009. június 3., szerda 09:58

Kökényesi Tibor köszönti a SzentatyátImádkozzatok és tanítsatok meg másokat is imádkozni, így lehettek jó misszionáriusok – mondta XVI. Benedek pápa az európai missziós gyermekek találkozóján, május 30-án Rómában. Több mint hétezer gyermek, köztük mintegy harminc magyar, a Szent Gyermekség Művének tagjai gyűltek össze a világ minden tájáról, hogy találkozzanak a pápával, és elmélkedjenek Szt. Pálról. Kökényesi Tibor és Bánáti Mimi személyesen is köszönthette a Szentatyát, és átadhatták neki a magyar gyermekek ajándékait. A pápa a találkozón P. Benvin Sebastiannak, a Pápai Missziós Művek vezetőjének azt mondta, imádkozik a magyarországi misszióért.

A hazánkat képviselő fiatalok az ország különböző pontjairól érkeztek: Budapestről, Csesznekről, Fótról, Hajdúdorogról, Nyíregyházáról, és Szekszárdról. Ők a Szentatyával való találkozás előtti napon vehették át a Szent Gyermekség Műve tagsági igazolványát és a missziós rózsafűzért Sebestyén atyától a Santo Stefano Rotondo-templomban tartott szentmisén.

A pápai kihallgatáson a gyerekek kérdéseire válaszolva XVI. Benedek beszélt németországi gyermekkoráról, valamint az imádság és osztozás fontosságáról. Gondoltad-e valaha is, hogy egyszer pápa leszel? – hangzott az egyik kérdés. „Az igazat megvallva sosem gondoltam, hogy egyszer pápa leszek…. Meg kell mondanom, hogy még most is nehezen tudom megérteni, hogy az Úr hogyan gondolhatott rám, hogyan választhatott ki erre a szolgálatra; de elfogadtam az ő kezéből, még akkor is, ha meglepő volt a számomra, és úgy látszott, hogy meghaladja az erőmet. De az Úr segít nekem.”

Egy másik kérdésre válaszolva, amelyben arról kérdezték, hogyan lehet együtt élni másokkal, akiknek más a kultúrájuk, a vallásuk, a Szentatya visszaemlékezett gyermekkorára, amelyet egy kis, négyszáz lelkes bajor faluban töltött. „Együtt tanultuk a katekizmust, együtt készültünk az első Szentáldozásra, mégis voltak köztünk veszekedések is. Néha az ember életében a vita elkerülhetetlennek tűnik, de fontos a kiengesztelődés, a megbocsátás, az újrakezdés és az, hogy ne maradjon a lelkünkben harag.”

Arra a kérdésre, hogy hogyan segíthet egy gyermek a pápának, XVI. Benedek praktikus tanácsokat adott: „Fontos, hogy  a napot imádsággal kezdjük és imádsággal végezzük. Fontos, hogy megemlékezzünk szüleinkről, és a vasárnapot együtt ünnepeljük. Egy vasárnap szentmise nélkül, nem igazi vasárnap. Épp a vasárnap szíve, és így az egész következő hetet bevilágító fény hiányzik belőle.” A Szentatya kitért arra is, milyen fontos már egész kicsi kortól fogva megélni a szolidaritást a legrászorulóbbakkal vagy a számunkra nem szimpatikus emberekkel. „Ha látunk valakit, aki szükséget szenved, aki szegény és nélkülözik, segítsük őt! Így mutatjuk meg Isten szeretetét – nagy szavak nélkül (…) Egyetlen nagy család leszünk, amelyben tiszteljük egymást, elviseljük a másikat különbözőségében, elfogadjuk a számunkra nem szimpatikus embereket is, nem hagyjuk, hogy valaki is kirekesztődjön, hanem segítjük, hogy vissza tudjon illeszkedni a közösségbe.”

Az ünneplés délután a falakon kívüli Szent Pál-bazilikában folytatódott. Itt a missziós gyermekek szentmisén vettek részt, melynek főcelebránsa Ivan Dias bíboros, a Népek Evangelizációja Kongregáció prefektusa volt. A Szent Gyermekség Művének tagjai a világ minden sarkából ezúttal az evangéliumot magyarul is meghallgatta.

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.