Megáldották a felújított máriapócsi bazilikát
2010. szeptember 13., hétfő 11:30

Ünnepi szent liturgia keretében áldották meg felújított nemzeti kegyhelyünket, a máriapócsi bazilikát szeptember 11-én. A szent liturgiát Cyril Vasil, a Keleti Kongregáció titkára vezette, a szentbeszédet Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek mondta.

Az ünnepi liturgián részt vett Erdő Péter bíboros, Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius, Keresztes Szilárd püspök, az egyházmegye korábbi főpásztora, Kocsis Fülöp megyéspüspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai, számos határon túli püspök, közjogi méltóságok, a testvéregyházak vezetői és zarándokok ezrei.

Fülöp püspök Schönborn bíboros meghívásával utalt a Bécs és Máriapócs közötti szoros kapcsolatra. 1696-ban először könnyező képet császári rendeletre Bécsbe szállították, majd egy év múlva szeptember 11-én körmenetekkel vitték a hívek a könnyező ikont egyik templomból a másikba, mielőtt a Szent István vértanúról elnevezett dómban végleg elhelyezték. Azóta nagy ünnep a szeptember 11-e Bécsben. A képről több másolat is készült, egy ilyen másolat található Máriapócson, amely azóta kétszer is könnyezett, a Bécsbe került ikon azonban nem könnyezett többször.

„Mi miatt sírt Mária?” „Ki miatt sír ma is?” – tette fel a kérdést szentbeszédében Schönborn bíboros. A választ az ikon mondja meg számunkra. Mária a jobb kezével a bal karján ülő gyermek Jézusra mutat, aki „…az út, az igazság és az élet…” (Jn 14, 6) Ezért hívják a bizánci hagyományban ezt az ikont útmutató Istenanya-ikonnak. Jézus nem emeli a kezét áldásra, mint a többi ikonon, hanem édesanyjára mutat, mint ahogy a keresztfán Jézus Máriát mindannyiunk édesanyjává tette. Mária azért sír, mert Jézus nem kap elég tiszteletet. Magyarországon az elmúlt ateista rendszer kietlenséget hagyott hátra maga után, benne hazugságokkal, korrupcióval, ami megrontja, megmérgezi az emberi kapcsolatokat. Az országnak újra Krisztus felé kell fordulnia, hogy az emberek boldogok legyenek, de ehhez kinek-kinek meg kell térnie.

A homília végén a bécsi érsek ajándékként átnyújtotta Fülöp püspöknek a bécsi Szent István-székesegyház egy kis darabkáját, valamint a Hajdúdorogi Egyházmegye védőszentjének, Szent István első vértanúnak és Bécs védőszentjének, Hofbauer Szent Kelemennek ereklyéjét.

A kegytemplom megáldása része volt annak az ünnepségsorozatnak, amellyel az egyházmegye papjai és hívei készülnek az egyházmegye alapításának 100 éves jubileumára 2012-ben. A három éves előkészület mottója: „Önmagunkat, egymást és egész életünket Krisztus Uruknak ajánljuk.”

A felújítási munkálatok során teljes egészében megújult a templom tető- és toronyszerkezete, fűtési rendszere, a belső berendezések, restaurálták ikonosztáziont, átépítették a belső udvart és templom előtti teret is.

Forrás: Magyar Kurír

Aki e kenyérből eszik, örökké él.