English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Október első hetében ismét megrendezik a Magyar Katolikus Kultúra Napjait
2010. október 1., péntek 11:25

Idén második alkalommal rendezi meg a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a magyarság katolikus kulturális értékeit bemutató országos programsorozatát, a Magyar Katolikus Kultúra Napjait október 4. és 9. között. Az alábbiakban az egyes egyházmegyék programjait találhatják meg.


Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye:

Október 3-án, vasárnap 19 órakor a debreceni Szent László-templomban (Füredi u. 6.) Major Pius OP domonkos szerzetes barátaival hangversenyt ad.

Október 5-én, kedden 17 órától a Szent István-templomban (Faraktár u. 78.) Fr. Varga Kamill OFM, a szegedi ferences templom plébánosa tart előadást P. Kiss Szaléz OFM élete és vértanúsága címmel. 18 órától Bosák Nándor megyéspüspök mutat be szentmisét , amelyben az 1950-ben Debrecenből elhurcolt szerzetesekről emlékeznek meg, a szertartást követően a főpásztor megáldja a megújult plébániát és a ferencesek elhurcolását őrző emléktáblát.

Október 6-án, szerdán 17 órától a Mensarion Iskolagalériában (Szent József Kollégium, Varga u. 2.) a Debreceni Fazekas Mihály Gimnázium és a Szent József Gimnázium tanulóinak közös kiállítása nyílik meg Nyitott Kapuk II. címmel.

Október 7-én, csütörtökön, Rózsafüzér Királynéjának ünnepén 17 órától a debreceni Szent László-templomban ünnepi énekes vesperást és rózsafüzért imádkoznak az ország különböző rendházaiból érkező domonkos atyák, ezután gregorián szentmise lesz a templomban.

Október 8-án, pénteken, 17 órai kezdettel a Szent József Gimnázium dísztermében (Szent Anna u. 19.) a Szent Anna-székesegyházról az egyházmegye kiadásában megjelent magyar és angol nyelvű album könyvbemutatója kerül sor. A Szentebbül megújult címet viselő kötetet Hapák József és Keresztesné Várhelyi Ilona írta, az angol fordítást Lieli Pál készítette.

Október 8-án, pénteken 19 órától a Szent József Gimnázium dísztermében Esti beszélgetés a magyar nyelv és nép eredetkérdéseiről címmel vitaestet tartanak. Meghívott szakértők: Fodor István régész, a Nemzeti Múzeum c. főigazgatója, Keresztes László nyelvész, egyetemi tanár és Lovas Kiss Antal néprajzkutató, egyetemi docens.

Október 9-én, szombaton 10–16 óráig a debreceni Szent László Plébánián tartandó Isteni Irgalmasság regionális konferencia keretében megáldják az Isteni Irgalmasság-oltárt. A szentmisét Katona István egri segédpüspök, a konferencia fővédnöke celebrálja. Ezen a napon a krakkói Irgalmasság-templom és a templomban található magyar kápolnát is bemutatják.

Október 9-én, szombaton 19 órai kezdettel a Szent Anna-székesegyházban (Szent Anna u. 21.) Rózsafüzér Királynéja. Egy tized a zeneirodalom legszebb Ave Mariáiból címmel a Szent László Kórus ad hangversenyt Dobos Mihály karnagy vezetésével.

A Szent Anna-székesegyház plébániájának (Szent Anna u. 21. a templom emeleti helyiségei) Őseink Hite című állandó kiállítását október 6–10-ig, péntek kivételével, lehet megtekinteni. Csoportoknak igény szerint ingyenes tárlatvezetést is tartanak.

Egri Főegyházmegye:

Tolcsvay László: Mária evangéliuma című művét mutatják be az egri bazilikában október 24-én, vasárnap 20 órakor.

Győri Egyházmegye:

A Győri Egyházmegyében a győri szeminárium száz éves jubileumának ünnepségeivel egybevonva rendezik meg a Magyar Katolikus Kultúra Napjait.

Október 17-én, a 18 órai szentmise utána a győri bazilikában Pergolesi Stabat Mater című oratóriuma lesz műsoron.

Október 23-án a 9 órai püspöki szentmise után a bazilikában tudományos ülést tartanak. Előadók Renzo Gerardi, a Lateráni Egyetem Teológiai karának dékánja és Cs. Varga István professzor lesznek.

Ugyanezen a napon nyílik az Egyházmegyei Könyvtárban kiállítás a szeminárium történetéről.

Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye:

A Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegyében a Magyar Katolikus Kultúra Napjai alatt a Főszékesegyházi Könyvtár és az Érseki Kincstár a főegyházmegyei katolikus iskolai csoportok, illetve a zarándokcsoportok részére előzetes bejelentés alapján ingyenes belépést biztosít.

Megtekinthető továbbá az Érseki Kincstár időszaki kiállítása is: „Krisztus követségében” – A jezsuiták és kalocsai iskolanővérek kínai missziója 1922 és 1950 között címmel.

Pécsi Egyházmegye:


Pécsett Szent Mór püspök, az egyházmegye másodvédőszentje ünnepén tartják a Magyar Katolikus Kultúra Napját. Ennek keretében 16 órakor Bábel Balázs kalocsa-kecskeméti érsek tart előadást az egyházmegye hitoktatói részére, majd este 18 órakor a bazilikában az ünnepi szentmise keretében a székesegyház Mozart kórusa Lickl György Ecce Sacerdos című művét és C-dúr (Dilettanten) miséjét adja elő.

Székesfehérvári Egyházmegye:

A Magyar Katolikus Kultúra Napjai alkalmából a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum nyitva tartási időben ingyenesen látogatható, keddtől szombatig 10 és 18 óra között. Igény szerint ingyenes tárlatvezetést biztosítanak. A székesfehérvári belvárosi templomok a rendezvény ideje alatt is ingyenesen látogathatók keddtől péntekig 10 és 17 óra között.

Október 4–10-ig tartják a Szent István Művelődési Házban a Határon Túli Magyar Irodalom Hetét. A program keretében október 5-én, kedden 17 órakor Maradnak az igazak és jók címmel a művelődési ház díszudvarában felavatják Wass Albert domborművét Beszédet mond Spányi Antal székesfehérvári megyéspüspök és Cser-Palkovics András országgyűlési képviselő.

Október 8-án, pénteken 11 órakor a Püspöki Palotában kerül sor a Székesfehérvári Egyházmegyei Múzeum Magyar királyok és Székesfehérvár című könyvsorozata legújabb részének, a Mátyás király és a fehérvári reneszánsz című kötetnek a bemutatójára.

Október 9-én, szombaton 19 órakor a szemináriumi templomban A sarus karmeliták öröksége. Egyházzene és falképfestészet a XVIII. századi Székesfehérvárott címmel gregorián koncert és előadás várja az érdeklődőket. Közreműködik az Elvinus énekegyüttes: Bubnó Márk, Dezső Sára, Galbács Gabriella és Philipp György, valamint Smohay András művészettörténész.

Október 10-én, vasárnap 16 órakor a Vasútvidéki Plébánián Prohászka Ottokár püspök születési évfordulójáról tartanak megemlékezést. 17 órakor Egy liberális élclap Prohászka-képének változásai címmel Mózessy Gergely gyűjteményigazgató, püspöki levéltáros tart előadást, majd 18 órakor Spányi Antal megyéspüspök mutat be emlékmisét Prohászka Ottokár 152. születési évfordulója alkalmából.

Szombathelyi Egyházmegye:

Október 6-án, szerdán 9–17 óráig ingyenesen látogatható a Szombathelyi Egyházmegyei Kincstár (Szombathely, Berzsenyi tér 3.). Két alkalommal, délelőtt 10 órakor és délután 15 órakor rendkívüli tárlatvezetést tartanak, bemutatják a gyűjtemény időszaki és állandó kiállításait: Minden út Rómába vezet címmel a Piranesi-kiállítást, a Brenner János emlékkiállítást, a Sala Terrenát, valamint a múzeum és a kincstár gyűjteményeit.

Október 7-én, csütörtök 15 órakor Herzan Ferenc bíboros, szombathelyi püspök emlékezete címmel kiállítás nyílik  az Egyházmegyei Könyvtár különgyűjteményében, a Herzan-könyvtárban (Szombathely, Szily János u. 1.). Köszöntőt mond: Dr. Sill Aba Ferenc könyvtárigazgató, a kiállítást megnyitja: Veres András megyéspüspök. A tárlatot bemutatja: Horváthné Simon Katalin gyűjteményvezető, közreműködik: a Brenner János Kollégium diák kamarazenekara.

Október 8-án, pénteken a Szombathelyi Püspöki Levéltárban (Szombathely, Szily János u. 2.) Miről mesél a térkép, miről mesél a tervrajz? címmel kiállítás nyílik azokból a térképekből, tervrajzokból, amelyeket a Szombathelyi Püspöki Levéltárban, illetve a Vasvár-Szombathelyi Székeskáptalani Levéltárban őriznek. A levéltár munkatársai a látogatók segítségével interaktív foglalkozás keretében összevetik és elemzik az interneten fellelhető adatbázisokat és történeti térképeket a kiállítás anyagával. A plébániák történelme, az egyház történelme címmel pedig a plébániai levéltárak legérdekesebb és legértékesebb iratait és pecsétjeit mutatják be. A kiállítást megnyitja: Zágorhidi Czigány Balázs, a vasvári Helytörténeti Múzeum és a Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény igazgatója. Csoportoktól és egyéni látogatóktól előzetes bejelentkezést kérnek a levéltár munkatársai. A program ingyenes.

Október 9-én, szombaton 9–17 óráig ingyenesen lesz látogatható a Szent Márton Látogatóközpont (Szombathely, Szent Márton u. 40.). Délelőtt 10 és délután 15 órakor nem mindennapi tárlatvezetésen vehetnek részt az érdeklődők, melynek keretében megtekinthetik a Szent Márton-templomot és a Szent Márton életútja, Szent Márton a népi hagyományokban, Szent Márton bélyegeken és képeslapokon, Szent Márton emlékhelyek, valamint a Bepillantás a domonkos szerzetesek életébe és működésébe című kiállításokat.

Váci Egyházmegye:

Október 4.-én, hétfőn 18 órakor a Credo-házban a Magyar Katolikus Kultúra Napjainak egyházmegyei rendezvénysorozatát Varga Lajos segédpüspök nyitja meg. Ezt követően A hagyományos vallásosság értékei a mai ember számára címmel Lengyel Ágnes és Limbacher Gábor tart előadást.

Október 6-án, szerdán 18 órakor ugyancsak a Credo-házban Boros István: A Váci Egyházmegyei Könyvtár Ősnyomtatvány Katalógusa című művét mutatja be Sarbak Gábor.

Október 9-én, szombaton 16 órakor a váci Nagypréposti palotában tartanak megemlékezést Vác barokk püspökeinek Borromei Szent Károly iránti tisztelete és ennek emlékei címmel. Ezután Vác 18. századi szakrális építészeti emlékei címmel vetített képes kerekasztal-beszélgetésre kerül sor. Hozzászólók: Philipp Frigyes, Vác főépítésze, az Országos Főépítészi kollégium elnöke és Zombora Márta muzeológus, moderátor: Jámbor Andrea építészmérnök. A Magyar Katolikus Kultúra Napjainak váci egyházmegyei rendezvénysorozata a régi kórház Borromei Szent Károly tiszteletére szentelt kápolnájában ér véget egy rövid ájtatossággal.

Veszprémi Főegyházmegye:

Az egyházmegye az 1910-ben újjáépített veszprémi székesegyház konszekrálásának 100. évfordulóját ünnepli. Ehhez kapcsolódóan október 4-én 9 órától kezdődően kerül megrendezésre a „100 éve történt…” című konferencia a veszprémi várban a volt Agg Papok Házában (Vár utca 21.).. A konferencián előadások hangoznak el a korábbi barokk székesegyház épületéről, az átépítés folyamatáról, a munkálatokról, az időközben előkerült korábbi – római és középkori – leletekről, az építkezést megörökítő Ádám Iván kanonokról és a megrendelő Hornig Károly püspökről. A konferencián történő részvétel előzetes regisztrációhoz kötött, amelyet a Veszprém Megyei Levéltár honlapján (http://www.veml.hu) tehetnek meg az érdeklődők. A konferenciát Márfi Gyula veszprémi érsek nyitja meg, a rendezvény levezető elnöke Hermann István, a Veszprém Megyei Levéltár igazgatója.

A konferenciát követően, 13 órától kerül sor Nagy Károly székesegyházi kanonok-plébános által Ádám Iván kanonok „A veszprémi székesegyház a barok korban” című, összesen négy példányban készült míves fotóalbumát feldolgozó kötetének bemutatójára.

A konferenciával párhuzamosan nyílik meg a rendezvényhez kapcsolódó, október 15-ig megtekinthető kamarakiállítás, amelyen a székesegyház átépítésével kapcsolatos dokumentumokat és az Ádám Iván-féle fényképalbumot tekinthetik meg az érdeklődők.








Napi evangelium
Beteljesedett!
  Jn 19,12-42

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum