Az MKPK Titkárságának közleménye a Regnum Marianum-templommal kapcsolatosan
2011. március 1., kedd 11:50

Az elmúlt napokban több fórumon került ismét napirendre a Regnum Marianum-templom felépítése. A kezdeményezés kapcsán a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkársága az alábbi közleményt adta ki:

A templomépítés az érintett egyház legbelsőbb ügye, nem civil kezdeményezés. A gyalázatosan lerombolt Regnum Marianum-templom helyett az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye a '90-es években a Zoborhegy téren nagy templomot és plébániát épített Regnum Marianum néven. Az efféle Budapest más részére vonatkozóan terjesztett javaslatok – különös tekintettel arra a tényre, hogy nem a katolikus közösség, hanem civil kezdeményezés részéről indulnak ki – nem feltétlenül szolgálják a magyarság ügyét.

Ha a kormánynak szándékában áll ennek a lelkipásztori használat szempontjából nem nélkülözhetetlen, de tiszteletre méltó nemzeti jelképnek a megépítése és nem emlékműben, hanem templomban gondolkodik, úgy érdeklődéssel várjuk javaslatát.

MKPK Titkársága

Az alábbiakban közöljük Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes 2011. február 28-án Erdő Péter bíboros úrhoz eljuttatott levelét.

A Váralja Szövetség nevű társadalmi egyesülettel kapcsolatban jelzem, hogy erről a szervezetről semmiféle információm nincs, velük a Kormány kapcsolatban nem áll.

Nyilvánvaló, hogy katolikus templom, kápolna stb. csak a Katolikus Egyház egyetértésével építhető. A Kormánynak természetesen nincs – és nem is lehet – olyan szándéka, amely a fenti evidenciával nem áll összhangban.

Kelj fel és menj! Hited meggyógyított téged.

Magyar szentek és boldogok

Eredetileg november 6-án volt az egyházmegye ereklyéinek ünnepe. Azokat a szenteket ünnepeltük, akiknek ereklyéit templomainkban tiszteljük. A mai napon nemcsak rájuk emlékezünk, hanem mindazokra a szentekre is, akiknek nincs külön ünnepük, de itt éltek a magyar földön, akár a honfoglalás előtt, akár utána. Névtelen magyar szentek ők, egyháziak és világiak, férfiak és nők, akik hősi fokon gyakorolták a keresztény erényeket. Vannak köztük olyanok, akiket népi kegyelet és emberemlékezetet meghaladó kultusz övez, de köztük vannak a hétköznapok ismeretlen hősei és szentjei, a mindennapok vértanúi és Istenbe temetkezett misztikusai is. Magyar földből sarjadtak, és így különösen is számíthatunk testvéri segítségükre Isten színe előtt.