English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





„A család nem elavult intézmény, hanem az ember szíve vágya”
2011. április 5., kedd 15:45

„30 éves a Familiaris Consortio, II. János Pál pápa apostoli buzdítása – az állam és az Egyház felelőssége a jövő nemzedékért” címmel nemzetközi tudományos konferenciát tartottak március 30-án és 31-én Budapesten, a Benczúr Hotelben. A Magyar Katolikus Családegyesület által szervezett konferencia előadói a családot Istentől rendelt, ám az új globális kultúra által támadott alapértékként, az evangelizációban részesülő és abban tevékenyen közre is működő közösségként állították a hallgatóság elé.

Erdő Péter bíboros, a rendezvény fővédnöke megnyitójában a család jelentőségét hangsúlyozva rámutatott: a család személyes szeretetközösség, melynek megbontását Isten negyedik parancsolata magával az élettel hozza összefüggésbe – vagyis aki újradefiniálhatónak véli a családot, az életet veszíti el.

Juan Antonio Reig Pla, a spanyolországi Alcalá de Henares püspöke előadásában elmondta: a II. Vatikáni Zsinat után a jegyesoktatást és a házassággondozást lényegében a családmozgalmak végezték. Feladatukat nehezítette az úgynevezett első szexuális forradalom, amely a mesterséges fogamzásgátlás révén elválasztotta a szexualitást a házasságtól, a gyermeknemzéstől és a szeretettől. Az elbizonytalanodó családpasztorációnak II. János Pál pápa működése adott új lendületet, aki egyrészt Krisztust állította a középpontba, másrészt megfelelő antropológiával, a test teológiájának kidolgozásával megteremtette a modern családpasztoráció alapját. Ennek lényege, hogy a hétköznapi életben megszentelődő keresztény család, amely a Szentháromság élő képmása, arra hivatott, hogy közösségként szolgálja az Egyházat és a társadalmat. „A családpasztoráció távlata a szentség távlata, ezért az egész evangelizáció legfőbb dimenziója a család. A családpasztoráció tehát nem egy lelkipásztori ágazat, hanem az egész evangelizáció meghatározó dimenziója” – hangsúlyozta a spanyol püspök. Végül kiemelte: a családgondozásban elsősorban a megelőzésre van szükség, mégpedig hiteles keresztény családok bevonásával. „A keresztény családok forradalma – fogalmazott – a Krisztushoz való közeledéssel kezdődik.”

Marguerite A. Peeters, a brüsszeli Dialogue Dynamics intézet igazgatója előadásában egy új, globális erkölcs elterjedésére hívta fel a figyelmet. A kilencvenes évek óta bontakozó, mára globális politikai célokká formálódó új kultúra – mutatott rá – alattomosan, elsősorban a nyelvezet megváltoztatásával lopódzik be a közgondolkodásba. Nemcsak a politika és a média, de már a tankönyvek is tele vannak az új nyelvezet jellegzetes kifejezéseivel: pl. döntési szabadság, kulturális diverzitás, sokféleség, autonómia, jog (gyermeki, női, választáshoz, abortuszhoz, halálhoz való), egyenlőség, partnerség, biztonságos szex, biztonságos abortusz, gender, reproduktív egészség, dialógus, konszenzus, holisztikus stb. E kifejezések nem feltétlenül negatívak, ám mivel szándékosan körvonalazatlanok, szekuláris háttérrel ember- és életidegen értelmezést tesznek lehetővé. Például a reproduktív egészség fogalmába az anyaságtól az abortuszig minden, szexualitással kapcsolatos cselekvés belefér, ami éppen „egészségesnek” tűnik. Márpedig a háttér erőteljesen szekuláris: ezt bizonyítja, hogy e nyelvezetből hiányoznak olyan szavak, mint igazság, hűség, önfeláldozás, szeretet, remény, hit, anyaság, hitves, szüzesség, áldozat, lelkiismeret, örökkévalóság, személy, bűn. Lényeges, hogy le tudjuk leplezni a globális ideológia jellegzetes kifejezéseit, és ebben fontos szerep hárul azokra, akik  a kommunista diktatúra alatt megtanulták, hogyan kell a sorok közt olvasni – mondta az előadó.

Soltész Miklós szociális, család- és ifjúságügyekért felelős államtitkár előadásában kijelentette, hogy a magyar kormány az Európai Unió soros elnökeként éppúgy prioritásként kezeli a családügyet, mint a belpolitikában. E törekvést több konkrét intézkedés felsorolásával igazolta. A liberális eszmékkel szembeni bátor, szókimondó fellépésre buzdított, bár – mint mondta – olyan nehéz kérdésekben, mint például az abortusz, a politikai küzdelemnél jóval hatékonyabb a fiatalok szeretetteljes felvilágosítása. Az államtitkárhoz hasonlóan társadalmi jelentőségűnek nevezte a család ügyét Anna Záborská szlovák EP-képviselő és Antoine Renard, a FAFCE elnöke; mindketten a családon belüli munka elismerése és az egyház szociális tanításának társadalmi érvényre juttatása mellett emeltek szót.

Bíró László családreferens püspök előadásában II. János Pál szavait idézve rámutatott: a családot Isten az élet és a szeretet bensőséges közösségének szánja; ebből fakad méltósága és hivatása, ami nem más, mint a szeretet őrzése, kinyilvánítása és közlése. A család nemcsak metaforikusan, hanem valóságosan családegyház: kicsi missziós közösség, amely – ha tagjai a szentségek által egységben vannak Krisztussal és egymással – magával a létével hirdeti az evangéliumot. „Az egyház egyedül a családon keresztül végezheti küldetését a világban, ezért az okos családpasztoráció nem csupán az evangelizáció tárgyának, hanem  alanyának is tekinti a családot” – fogalmazott Bíró László püspök.

A konferencián előadást tartott még többek közt Tarjányi Zoltán, a PPKE Hittudományi Karának professzora, valamint Tóth Pál, az Instituto Universitario Sophia vendégoktatója. Pulay Gyula, az Állami Számvevőszék igazgatója a magyar családok helyzetéről adott áttekintést, a környező országok családhelyzetét több külföldi előadó ismertette. A konferencia résztvevői március 30-án szentmisén vettek részt a Szent Család-templomban, amelyet Erdő Péter bíboros mutatott be. Szentbeszéde olvasható Beszédek rovatunkban. A rendezvény az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye által a Szent István-bazilika előtti térre meghirdetett Családünneppel, illetve a bazilikában tartott liturgiával végződött.

Ménesi Krisztina/Magyar Kurír

 








Napi evangelium
Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!
  Mk 16,15-20

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Szent Márk evangélista
 
A nap 
szentje
 
Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum