Megkezdődött az ifjúsági világtalálkozó Madridban
2011. augusztus 17., szerda 11:43

Augusztus 16-án megkezdődött a XXVI. Ifjúsági Világtalálkozó, amelynek Madrid ad otthont. A világtalálkozó a világ minden részéről érkező fiatalok nagyszabású találkozója, amelynek középpontjában a Szentatya és a vele való találkozás áll.

Az ifjúsági világtalálkozók ötlete és megalapítása II. János Pál pápa nevéhez kötődik. A kezdeményezés a Megváltás Szent Évében, 1983-1984-ben indult útjára, amikor Krisztus feltámadásának 1950 éves évfordulójára emlékezve több ünnepség is megszólította a fiatalokat. Az ifjúsági világtalálkozó elsődleges célja, hogy megismertesse Krisztus üzenetét a világ fiataljaival.

A világtalálkozó idei mottója: „Verjetek benne gyökeret, épüljetek rá és erősödjetek meg a hitben” (Kol 2,7).

Madridban összesen 13 000 önkéntes segíti az esemény lebonyolítását, köztük 31 magyar fiatal, akik a központban dolgoznak a szervezőkkel. A találkozón mintegy 1650 magyar fiatal vesz részt.

A találkozó során fesztivál jelleggel különböző kulturális programok – koncertek, kiállítások, múzeumlátogatások, színdarabok – és sok más érdekesség is várja a résztvevőket. A világtalálkozó mottójának jobb megértését és a fiatalok egyházban betöltött helyének, feladatainak megismerését püspöki katekézisek segítik számos nyelven. A találkozóval egy időben kulturális fesztivál is, amelynek keretében augusztus 17-én a MEKT (a közép-európai katolikus ifjúság pasztorációs együttműködése) közös filmbemutatója lesz, valamint koncertet ad a Priest Band nemzetközi papi zenekar, Fábry Kornél atya közreműködésével.

Augusztus 20-án délután kezdődik az előkészület a vigíliára a Cuatro Vientos repülőtéren, ahol 20 órakor a Szentatyával közös szentségimádással és virrasztással készülnek a másnapi záró szentmisére. A világtalálkozó augusztus 21-én 9 órakor ünnepi szentmisével zárul, amelyet XVI. Benedek pápa vezetésével mutatnak be a jelen lévő püspökök és papok.

Magyarok a világtalálkozón
A magyar csapat programjának főszervezését az MKPK Ifjúsági Bizottsága látja el Gábor Miklós és Nobilis Márió vezetésével. Munkájukat a Katolikus Ifjúsági Mozgalom munkatársai és önkéntesei segítik.

A világtalálkozóra hazánk minden egyházmegyéjéből érkeznek fiatalok, összesen 1200-an. A csapathoz tartoznak a határon túli magyar fiatalok is: a Szatmári, Nagyváradi, Munkácsi, Gyulafehérvári Egyházmegyékből összesen 250 fő. Ezen felül mintegy 150-200 fiatal utazik Magyarországról lelkiségi mozgalmak, szerzetesrendek saját szervezésében a találkozóra. A résztvevő fiatalok hónapok óta készülnek az eseményre, amelyet minden egyházmegyében előtalálkozók előztek meg.

A találkozó során magyar nyelven is zajlanak katekézisek, amelyeket Bíró László tábori püspök, Böcskei László nagyváradi püspök és Kocsis Fülöp hajdúdorogi püspök tartanak Madrid egyik központi helyén. A magyar fiatalokkal tölt néhány napot Ternyák Csaba egri érsek is.

A világtalálkozó magyar nyelven több közösségi fórumon is nyomon követhető, többek között a www.madrid2011.hu weboldalon, ahol a WebTV adása is megtekinthető. Itt minden napról készül video-összefoglaló, amelyet az Ifigödöllő filmes csapata, a TVShoeShine készít. A Facebookon folyamatosan olvashatók a kint tartózkodó önkéntesek friss bejegyzései.

Minden magyar résztvevő kap egy zarándokcsomagot, amelyben zarándokkalauz, az Adoremus liturgikus útmutató különkiadása, kalap, kulacs, póló, a programok követését segítő rádió és egy kitűző található – mindegyik a találkozó logójának magyar verziójával van ellátva.

A logó
A találkozó logója egy piros, narancssárga és sárga színű embléma, amely egy koronát ábrázol, fölötte piros kereszt látható. A korona alatt ez olvasható: JMJ 2011 Madrid. (A „JMJ” az ifjúsági világtalálkozó spanyol nevét rövidíti: Jornada Mundial de la Juventud.) A koronában az M betű ismerhető fel, amely egyaránt utal Máriára és Madridra. A jelkép egyben az almudenai Szűzanya – Madrid városának védőszentje – koronáját is magában rejti.

Beteljesedett!