English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Húszéves a jezsuita szakkollégium
2011. szeptember 8., csütörtök 09:53

Huszadik tanévét kezdi meg a jezsuiták Szent Ignác Szakkollégiuma, amelyamiatt is ünnepel, mivel  eddigi kispesti épületéből a belvárosba, a megújult Párbeszéd Házába költözik. Az ünnepi tanévnyitó szentmisét Erdő Péter bíboros mutatta be, aki megáldotta az egész épületet is, ami a harmadik jelentős katolikus kulturális központ lehet a pesti belvárosban.

Nagy örömmel áldottuk meg ma ezt a megújult épületet. A régi romok újjáépítése nem elsősorban emberi teljesítmény, hanem Isten áldása és ajándéka. „Újra felépíted az ősi romokat, és helyreállítod a régi nemzedékek építette alapfalakat” – olvassuk Izajás próféta könyvében. Ez az áldás, ez a lehetőség egyben új hivatást is hordoz. Adja Isten, hogy ez az épület, a Magyarországon működő jezsuita rend, az új tanévet kezdő kollégium minden tagja és lakója felismerje az Isten akaratát a mai világ sokszor bonyolult körülményei között, és olyan odaadó szeretettel kövesse azt, mint a szent kassai vértanúk tették – mondta Erdő Péter bíboros az új helyre költözött Szent Ignác Szakkollégium huszadik tanévét megnyitó Veni Sanctén, megemlékezvén a kassai vértanúkról is, akiknek aznap volt az ünnepük. Megemlítette azt is, hogy 1628-ban a jezsuita Pázmány Péter bíboros kezdeményezte a szentté avatásukat.

A prímás megáldotta a jezsuita rend központi intézményeit magába foglaló, felújított épületegyüttest, amellyel immár a harmadik sokszínű katolikus kulturális központ jött létre a budapesti belvárosban, a Sapientia Szerzetesi Hittudományi Főiskolát és a piarista rend központi intézményét, valamint az 58 év után hazatérő pesti gimnáziumát magában foglaló, ugyancsak nemrég elkészült és átadott Duna-parti épületkomplexum, valamint a Ferenciek terei ferences épülettömb mellett.  

A jezsuiták 2003-ban kapták vissza és kezdték el felújítani Horánszky utcai központjukat, a Párbeszéd Házát. A megújult épületet májusban adták át. Akkor Forrai Tamás tartományfőnök úgy fogalmazott: az eredetileg kongregációs házként a kisközösségek, világiak számára állított épület most újból a jezsuita küldetést tudja teljesíteni, vagyis párbeszédet kezdeményez a hit és a kultúra, a hit és a társadalom, a hit és a nem hit között.

A Párbeszéd Házában lelt otthonra a jezsuita rendházon, levéltáron és könyvtáron kívül többek közt a Jezsuita Európa Iroda, a Jezsuita Stúdió, a Faludi Akadémia, a Keresztény Élet Közössége (KÉK), valamint a Szentjánosbogár közösség irodája is, valamint a Nikodémus Biblikakör, a Jézus Szíve-templom hittanórái, valamint számos más vallás- és kultúraközi, valamint tudományos programot, konferenciát szerveznek itt.

Nem sokkal korábban, márciusban írta alá a kormány és felekezeti partnerei azt a szándéknyilatkozatot, ami szerint négy roma szakkollégiumot indítanak a keresztény felekezetek a kormány támogatásával. A szakkollégiumokat katolikus részről a jezsuita rend és a görög katolikus egyház, valamint a református és az evangélikus egyház fogja fenntartani; összesen közel kétszáz fő befogadását tervezik. A jezsuiták az általuk elindított roma szakkollégiumot a Párbeszéd Házába beköltöző Szent Ignác Szakkollégium helyén nyitják meg. A Jezsuita Roma Szakkollégiumot Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter avatja fel 2011. szeptember 13-án, kedden 10 órakor, Kispesten, a Hunyadi u. 2-4. szám alatt.

Mint azt a jezsuiták írják, a Szent Ignác Szakkollégium belvárosba költözésével válik teljessé a kulturális-lelkiségi központ, a Párbeszéd Háza felújítása; habár szeptember 16-án, pénteken délután még lesz mit ünnepelni, ekkor nyílik meg ugyanis a Loyola Café, a jezsuita kávéház.

„Két évtized után búcsúzunk Kispesttől, a Hunyadi utcától, kollégiumunk épületétől, mely kollégisták százait látta és nevelte falai között. Miközben egyik szemünk sír, a másik nevet: szeptemberben a belvárosban teljesen újjáalakított épületben, nagyobb létszámmal folytatjuk a húsz éve megkezdett munkát. Bízunk benne, hogy a fizikai távolság nem szünteti meg azokat a jól működő emberi és intézményi kapcsolatokat, amelyeket Kispesten építettünk és ápoltunk” – olvasható a szakkollégium költözése kapcsán az intézmény honlapján.

Az intézményt eddig Kiss Ulrich jezsuita vezette, szeptembertől pedig Smuk Péter, a szakkollégium egykori diákja a rektor. Kiss Ulrich a Magyar Kurír megkeresésére kifejtette: az intézmény első öt éve útkereséssel telt: a kollégisták elhatározták, hogy szakkollégiummá válnak. Eleinte csak egy katolikus egyetemi szakkollégiumot szerettek volna, és ekkor még nem kötődött az intézmény a jezsuita rendhez, hanem egy alapítvány tartotta fenn. A szakkollégium annyit tesz, hogy a kollégisták az egyetem mellett a kollégiumon belül is tanulnak, képzik magukat, ugyanakkor belső demokrácia van.

1996-ban kerültem oda, elhatároztuk, hogy kilépünk a nagyvilág elé, és elkezdtük a szimpóziumokat, amelyből a 22. esedékes az idén ősszel. Ezek az alkalmak meghívott vendégek segítségével mélyítik el a szakkollégisták ismereteit egy-egy társadalmi problémával kapcsolatban. Az utóbbi 15 évben ugyanis a közélet felé fordultunk. Vagyis a kollégistáktól, legyenek orvosok vagy mérnökök, közgazdászok vagy jogászok, gyógyszerészek vagy bölcsészek, elvárjuk, hogy érdeklődjenek és aktívan vegyenek is részt a közéletben, ha máshogy nem, helyi szinten – vázolta fel Kiss Ulrich. Hozzátette: a kollégium nagy ereje az interdiszciplinaritás. Azaz különböző tanulmányokat folytató, más érdeklődésű emberek együtt keresik a megoldásokat a társadalom problémáira. A menedzseriskolák, a gazdaság és a világpolitika is így működik, hogy több területen kompetensnek kell lenni a problémák megoldásához. A mi kollégistáink ezt megtanulják a gyakorlatban – mutatott rá.

Kiss Ulrich három szimpóziumot emelt ki, mint a legsikeresebbeket: az legelső alkalomkor az Európai Unió jövőjéről volt szó, aminek akkor még nem voltunk tagjai, és vezető politikusok köztük a mai miniszterelnök is kifejtette véleményét a témában. Igen sikeres volt a cigányság útkereséséről szóló szimpózium, amelynek munkája a Szent Ignác helyére költöző, már említett Jezsuita Roma Szakkollégium jóvoltából folytatódik; a harmadik pedig egy borról szóló szimpózium volt, ahol a „magyar borászok legkiválóbbjai” nyilatkoztak. Ma a borfesztiválon van olyan program, hogy vakok kóstolnak borokat, ami a mi diákjaink ötlete volt.

Végül Kiss Ulrich kérdésünkre megjegyezte: a kollégium éléről való távozás után valószínűleg az Európai Unióval kapcsolatos feladatot kap a rend európai vezetésétől, ez ügyben Brüsszelbe utazik a héten.  Hangsúlyozta ugyanakkor: a legnagyobb eredménynek azt tartja, hogy egy volt diáknak adhatja át a kollégium vezetését, illetve hogy az egyik mérnökhallgató kollégista ősztől jezsuita novícius lesz.

A kollégiumban közgazdaságtani, jogi, teológiai, filozófiai és retorikaikurzusokat tartanak, emellett teaházakat, konferenciákat szerveznek. A kollégium saját programja a Pelikán önkéntesprogram.

Forrás: Szilvay Gergely/Magyar Kurír







Napi evangelium
Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!
  Mk 16,15-20

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



A nap szentje

Szent Márk evangélista
 
A nap 
szentje
 
Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum