English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Erdő Péter nyitotta meg a Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának ülését Tiranában
2011. szeptember 29., csütörtök 17:45

A negyven éve fennálló szervezet Tiranában tartja ülését, melynek témája az új evangelizáció. Az ülést Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke nyitotta meg szeptember 29-én. Beszédében felsorolta a CCEE elmúlt öt évben végzett főbb tevékenységeit, beszélt a szervezet céljairól, a vallásszabadság kérdéséről, az új evangelizációról.

A Szentatya levélben köszöntötte az ülés résztvevőit és apostoli áldását adta rájuk.

A Tarcisio Bertone bíboros, vatikáni államtitkár által aláírt levélben XVI. Benedek pápa szívélyes üdvözletét küldi a Püspöki Konferenciák Tanácsa éves plenáris ülése résztvevőinek és bátorítja őket, hogy folytassák értékes munkájukat, amely által negyven éve gyümölcsöző módon működnek együtt a pasztoráció és az ökumené támogatása terén. A Szentatya buzdítja őket, hogy a misszionáriusok bátorságával keressék az evangelizáció új útjait, különösen a fiatal generációk szolgálatában. Imádságáról biztosítja a résztvevőket és apostoli áldását küldi rájuk.

Beszéde előtt Erdő Péter bíboros üdvözölte a jelenlévő egyházi és világi méltóságokat és az egybegyűlteket. Kifejezte örömét, amiért a kommunista rezsim kemény időszakát megélt Albánia napjainkban megnyílik a hit előtt. Külön megköszönte Rrok Mirdita tiranai érseknek, hogy hívta és szívesen fogadta a közgyűlést. Köszöntésében kifejezte örömét, amiért Sali Ram Berisha albán miniszterelnök is részt vesz a megnyitón. Hangsúlyozta, hogy a világi és egyházi hatalom barátságos kapcsolatai révén fenntartható a párbeszéd azok között, akik valamiképpen a nép javáért munkálkodnak.

***
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, a CCEE elnöke beszéde elején kiemelte annak jelentőségét, hogy az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa fennállásának negyvenedik évében éppen Tirana ad otthont a közgyűlésnek: a szervezet küldetésének fontos eleme, hogy különösképpen támogatja a múlt századi ateista rezsimek idején sokat szenvedett országokat, amelyek újjászületése az isteni gondviselés jele.

Köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt öt évben feladatot teljesítettek a CCEE vezetésében, mindenekelőtt Josip Bozanić és Jean-Pierre Ricard bíborosoknak, és a bizottságok vezetőinek, a püspöki konferenciák munkatársainak és minden katolikusnak.

Elmondta, a CCEE elsődleges feladata, hogy előmozdítsa a földrész püspöki konferenciáinak együttműködését a pasztoráció minden területén. Emlékeztetett arra, hogy az éves plenáris ülések milyen fontos témákkal foglalkoztak (házasság, média, egyház-állam kapcsolat, demográfia és család). Hangsúlyozta a találkozásnak, egymás kölcsönös megismerésének, a problémák megosztásának  a fontosságát. Kiemelte a délkelet-európai püspöki konferenciák éves találkozóját, amelyek kisebbségi egyház-létük következtében összetett, de szép feladatot teljesítenek.

Kifejezte örömét, amiért a keleti rítusú katolikus egyházak jelentősége egyre növekszik. 2009 óta a CCEE támogatja éves találkozóikat, ezzel segíti megismerésüket és elismerésüket a nyugati egyházban. Elmondta, hogy a bizottságok munkájuk során foglalkoztak a muzulmánok európai jelenléte, a hitoktatás, a felnőttek keresztény életbe való bevezetése, az egyház iskolai jelenléte, az egyetemi misszió, az új média, a cigánypasztoráció, a migráció, a teremtett világ védelme, a papi hivatás kérdéseivel.

Különleges jelentőségű döntés volt részükről a Caritas in Veritate bizottság létrehozása, amelyben összehangolt módon vizsgálják a társadalmi kérdéseket. Az egyház szerepvállalása a társadalmi problémák kezelésében mára már vitathatatlan. Ennek jele az is, hogy Granadában a CCEE és a COMECE (az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Tanácsa) közösen szervezi meg 2013-ban az európai katolikus szociális napok második rendezvénysorozatát. Az Afrikai és Madagaszkári Püspöki Konferenciák Szimpóziuma (SECAM) és a CCEE közötti kapcsolat is új lendületet kapott a 2009-es, Afrikával foglalkozó püspöki szinódus működése által.

Erdő Péter bíboros beszélt a COMECE-vel való kapcsolataik fejlődéséről, a feladatkörök tisztázásáról. Hangsúlyozta: az európai kulturális és társadalmi sokszínűség gazdagságot jelent mindenki számára.

A CCEE feladatkörei közül az elnök külön említette az ökumenikus párbeszédet, amelyben a szervezet a pasztoráció és a társadalmi élet szintjén vesz részt. Hangsúlyozta, hogy az ökumenizmus nem külsődleges vagy érzelmi kérdés, hanem Krisztus akaratának való engedelmesség.

Utalt a 2007-ben Nagyszebenben tartott 3. Európai Ökumenikus Találkozóra, amelyet a CCEE-KEK (Európai Egyházak Konferenciája) közös bizottsága szervezett. Kiemelte a 2008-ban útjára bocsátott  Katolikus-Ortodox Európai Fórum jelentőségét is.

Erdő Péter bíboros beszélt arról is, hogy szakértők bevonásával készül az új, modern internetes portál, amelynek segítségével naprakészebbek lehetnek és könnyebben tarthatnak napi kapcsolatot egymással.

Miután felsorolta az elvégzett feladatokat, az európai drámai szituációkról beszélt a résztvevőknek. A gazdasági válság hatására sokan elvesztik munkájukat, eladósodnak. Felhívta a figyelmet annak fontosságára, hogy az egyházban kialakítsuk a szolidaritáson  alapuló társadalomképet és ez irányban haladjunk, ahogyan a Caritas in Veritate enciklika is megfogalmazza. Köszönetet mondott mindazoknak, akik a nehéz helyzetekben segítséget nyújtanak, együttműködve olyanokkal, akiket nem a hit vezet, hanem a közjóért való cselekvés. Elmondta: az európai válság egy mély erkölcsi válság is. A halál kultúrájának jelei egyre erőteljesebbek. Az igazi béke előfeltétele nem csupán az erőszak hiánya, hanem az igazságosság és a szolgáló szeretet is.

A CCEE elnöke beszélt arról is, hogy napjainkban leginkább a keresztényeket üldözik a hitükért. Biztosította őket az egyház közelségéről és értük való imádságáról, felemelte szavát azért, hogy az európai kormányok juttassák érvényre elvárásaikat azok felé az országok felé, ahol nem tartják tiszteletben a vallásszabadságot. Utalt arra, hogy Európában is jelen van a probléma, terjed a keresztényellenesség gondolata. II. János Pált idézte, aki hangsúlyozta: a vallásszabadság ajándéka mindenkinek az Úrtól kapott osztályrésze, nem fakad belőle zavargás, hiszen az őszinte hit nem elválasztja, hanem összeköti egymással az embereket.

Végül hangsúlyozta: az európai egyháznak munkálkodnia kell a társadalmi megújulásért az örömhír hirdetésével. A plenáris ülés témájául is az új evangelizációt választották, a Szentatya javaslatával összhangban. A 2012-es püspöki szinódusnak is ez lesz a témája, a CCEE az ő munkájukat is segíteni kívánja tapasztalataival.

Forrás: Magyar Kurír








Napi evangelium
Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?
  Jn 6,52-59

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum