A válság a témája a III. Katolikus-Ortodox Fórumnak
2012. június 4., hétfő 11:44

A gazdasági válság és a szegénység lesz a témája a III. Katolikus-Ortodox Fórumnak, amit június 5-8. között tartanak a portugál fővárosban a lisszaboni érsek, José da Cruz Policarpo bíboros meghívására.

A résztvevők három szempontból vizsgálják meg a válságot: kutatnak annak gyökerei után, a rá adandó válasz után, valamint megvizsgálják az egyházak szerepének mibenlétét és cselekvési lehetőségeit is mostani helyzetben – írja a találkozóról kiadott sajtóközlemény.

A közlemény szerint Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke leszögezte: nem csupán gazdasági-pénzügyi elemzést kívánnak nyújtani, habár a találkozón ezen területek szakértői is jelen lesznek. Erdő úgy látja: a mostani gazdasági visszaesés csupán a jéghegy csúcsa. A bíborosnak a közleményben idézett szavai bírálják a „kontrollálatlan liberalizmust”, amely ami a profitot a közjó elé helyezi, az egyéni sikert pedig a szolidaritás elé.

Nincs más megoldás, mint újra megtanulni szeretni egymást. Csak a „szeretet gazdasága” képes megbirkózni a válsággal – írja a közlemény. Ennek igazi modellje pedig Jézus Krisztus. Ezért Lisszabonban azt is vizsgálják, hogy milyen kapcsolat van a hiteles keresztény élet és a gazdaság világa közt, miként lehet a szentséget megélni a gazdaságban.

Az első katolikus-ortodox fórumot 2008-ban tartották az olaszországi Triesztben, témája pedig a család volt. A második találkozó Rhodosz szigetén volt 2010-ben, és az állam és az egyház kapcsolatáról szólt. A találkozókat a CCEE (Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa) és az Európai Ortodox Egyházak szervezete hívta életre. A fórumon nem teológiai kérdéseket tárgyalnak, arra ugyanis más keretek közt már van lehetőség, az ilyen kérdéseket 1980 óta közös teológiai bizottságban vitatják meg a felek.

A felek részéről a mostani fórumra érkező delegációk tagjai közt számos püspököt találunk, a katolikus delegációt Erdő Péter vezeti. A Szentszéket az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsából Bernard Munono Muyembe, a Hittani Kongregáció részéről pedig Bruni Luigino képviseli.

Aki e kenyérből eszik, örökké él.