Felelősség és hihetőség az Egyházban
2012. július 17., kedd 09:08

Az Európai Püspöki Konferenciák médiafelelősei és szóvivői július 11-től 14-ig tartották találkozójukat Kölnben. Az összejövetel után közleményt bocsátottak ki, amelyben megállapítják: az Egyháznak nincs semmi rejtegetni valója, még pénzügyei kezelésére vonatkozóan sem.
Napjaink társadalma, amely a fogyasztói kultúrát helyezi a középpontba, az átláthatóság kritériumát a hihetőség alapelvévé tette, beleértve a pénzügy területét is. Az Egyház, tudatában ennek az új kihívásnak, megérti, hogy az új evangelizáció útja a pénzkezelés hitelességéről való tájékoztatáson át is vezet - szerepel a közleményben.

Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) által szervezett találkozó résztvevői megvizsgálták annak a módját, hogy az Egyház hogyan tájékoztat pénzügyeiről. Meghallgatták a francia és a lengyel püspöki konferencia képviselőinek tájékoztatóját, majd Roger Molitor felszólalását, aki a luxemburgi államtanács tagja, és a KPMG nemzetközi könyvvizsgáló és tanácsadó társaság volt partnere.

Az egyházi pénzügyekről való átlátható tájékoztatás minden egyházi intézmény kötelessége: a plébániáktól kezdve a társulásokig, a katolikus mozgalmakig, iskolákig. Az egyháznak nincs semmi rejtegetni valója, még a pénzügyek kezelése terén sem – szögezi le a CCEE közleménye. Ami néha homályosnak tűnhet, azt valójában kommunikációs nehézségekre lehet visszavezetni, hiszen az Egyháznak nem egyetlen gazdasági mérlege van, hanem struktúrák és intézmények sokaságával rendelkezik.

Ezer és ezer plébánia, egyházmegye, iskola, kórház, öregotthon alkotják közösen az Egyház mérlegét. Ezek a létesítmények már egy ideje elkötelezték magukat, több-kevesebb sikerrel, hogy megpróbálják gazdasági tevékenységük eredményét átlátható módon közzé tenni.

E közleményt nem úgy kell értelmezni, mint választ az újságírók vagy a közvélemény egyre növekvő érdeklődésére. Egy ideje számos egyházmegye és egyházi intézmény bevezette azt a szokást, hogy sajtókonferencia vagy a gazdasági mérleg közzététele révén tudatja a nyilvánossággal, hogy hogyan használja fel hívei adományait.

A jelenlegi társadalmi-gazdasági kultúra az átláthatóságot a hihetőség alapelvének rangjára emelte fel. Az átláthatóság valójában a bizalom árává vált. Az átláthatóság kérdése tehát mindenekelőtt felelősség és hihetőség kérdése az egyház számára is. Ezért minden egyházi intézmény, első helyen a püspöki konferenciák a lehető legmegfelelőbb módon mutassák be küldetésüket, beleértve gazdasági helyzetüket is.

Az Egyház elismeri, hogy e téren még sok a tennivalója, ugyanakkor számos előítélet gyakran a félretájékoztatás eredménye. Az Egyház nem haszonvállalkozás: a pénz pusztán eszköz arra, hogy megvalósítsa küldetését: hirdesse Krisztust a történelemben és anyagilag is támogassa a legszegényebbeket. A püspöki konferenciák szóvivői elismerésüket fejezték ki a pápa által vezetett Szentszék átlátható pénzügyi politikáját illetően. Sajnálatuknak adtak hangot azért a szenvedésért, amelyet egy bizonyos, a törvényeket kevéssé tiszteletben tartó újságírás okozott a Szentatyának, és ismételten kifejezték Péter utódához való maradéktalan hűségüket.

A találkozón részt vett Angelo Scelzo, a Tömegtájékoztatás Pápai Tanácsának altitkára is.

A következő összejövetelre 2013. június 12. és 15. között kerül sor Bukarestben, a város érseke, Ioan Robu meghívására.

Vatikáni Rádió/Magyar Kurír

Aki e kenyérből eszik, örökké él.