English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Emlékezés Szent Edith Stein halálának hetvenedik évfordulóján
2012. augusztus 8., szerda 16:25

Holnap emlékezik meg a Katolikus Egyház a Keresztről Nevezett Szent Terézia Benediktáról. Az évforduló alkalmából Lengyelországban több rendezvényt is tartanak a hetven évvel ezelőtt, 1942. augusztus 9-én Auschwitzban kivégzett szerzetes, Edith Stein emlékére. A jeles vértanút 1998. október 1-jén avatta szentté Boldog II. János Pál pápa.

 
Az augusztus 9-i megemlékezés kezdetén a résztvevők imádkozva végigvonulnak azon az úton, amelyen Edith Stein megérkezett a birkenaui haláltáborba, ahol legalább 1,1 millió zsidót, 75 000 lengyelt és mintegy 19 000 romát öltek meg a második világháború alatt.
 
Ezt követően 11 órakor szentmisét tartanak a haláltábor emlékművénél. A szentmise főcelebránsa Erdő Péter bíboros, az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának elnöke lesz, a szentbeszédet Joachim Meisner bíboros, kölni érsek mondja.

Velük együtt azokból az egyházmegyékről érkező főpásztorok miséznek, ahol élt Edith Stein: Felix Genn, Münster püspöke; Norbert Trelle, Hildesheim püspöke; Karl-Heinz Wiesemann, Speyer püspöke; Franciscus Jozef Maria Wiertz, Roermond püspöke (Edith oda menekült az echti karmelita kolostorba), Marian Gołębiewski, Wrocław érseke (ném. Breslau, ahol Edith született, nevelkedett s járt egyetemre), Jan Kopiec, Gliwice püspöke (ezen egyházmegye területén van a mai Lubliniec /németül Lublinitz/, ahol gyermekkorában élt), valamint a házigazda, Tadeusz Rakoczy püspök, a bielsko-żywieci egyházmegye ordináriusa (ennek területén van az auschwitz-birkenaui haláltábor).

A szentmise, amelyet az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa elnökeként Erdő Péter bíboros az egész Európából érkező főpapokkal és papokkal a birkenaui volt német koncentrációs táborban az áldozatok emlékművénél bemutat,  a negyedik lesz a történelemben. Az elsőt John Joseph Krol bíboros, philadelphiai érsek mutatta be 1972-ben, Maximilián Kolbe atya boldoggáavatásának első évfordulóján. 1979-ben boldog II. János Pál pápa celebrált ott szentmisét, első hazai zarándokútján (több százezer ember részvételével). Utoljára pedig 1987 a lengyel Püspöki Kar misézett ott, hálát adva Istennek Edith Stein boldoggáavatásáért. XVI. Benedek pápa 2006-ban járt ott és imádkozott az áldozatokért.
 
Edith Stein 1891. október 12-én született a sziléziai Breslauban (a mai Wroclaw), ortodox zsidó szülők tizenegyedik gyermekeként. 1904-ben elhagyta a judaizmust és ateista lett. Nagy érdeklődéssel fordult a filozófia felé; a Göttingeni Egyetemen Edmund Husserl asszisztense volt, és nála szerzett diplomát.
 
„Aki az igazságot keresi, Istent keresi, tudva vagy öntudatlanul” – hangsúlyozta Edith Stein. Nagy hatással volt rá Avilai Szent Teréz önéletrajza. Megtalálta Istent, és 1922. január 1-jén megkeresztelkedett. Ezt követően lemondott asszisztensi állásáról. 1922-1932 között a speyeri domonkos leányiskolában tanított. Keresztségétől kezdve tanítással és könyvek írásával szolgált Istennek. 1933-ban teljesült a vágya: belépett a kölni kármelita monostorba, ahol 1938-ban tett örökfogadalmat. A Keresztről nevezett Teréz Benedikta nevet kapta, s életét a zsidó és a német népért ajánlotta fel. Tudományos munkát végzett, a lelki élet nagyjainak írásait tanulmányozta.
 
Hazáját a zsidóüldözés miatt elhagyva 1938-ban a hollandiai Echt karmelita kolostorába nyert felvételt. Itt írta meg Keresztes Szent Jánosról szóló, A Kereszt tudománya c. könyvét. A holland püspöki konferencia 1942. július 20-án nyilvánosan elítélte a náci fajelméletet. Az erről szóló körlevelet az összes templomban felolvasták. Válaszként Hitler július 26-án elrendelte Hollandiában az áttért zsidók letartóztatását is. Származása miatt Edithet 1942. augusztus 2-án a németek több nővérrel együtt letartóztatták, és Auschwitzba hurcolták, ahol 1942. augusztus 9-én kegyetlenül kivégezték.
 
II. János Pál pápa 1987. május 1-én Kölnben avatta boldoggá, s 1998. október 11-én Rómában, a Szent Péter téren iktatta a szentek sorába, és egyben Európa társvédőszentjévé nyilvánította. „Mélyen meghajolunk Edith Stein élete és halála előtt, aki Izrael jeles leánya és ugyanakkor a Kármel leánya volt. Keresztről nevezett Benedikta nővér olyan személyiség volt, akinek intenzív élete századunk drámai szintézise volt, mély, még most is vérző sebek gazdag szintézise; ugyanakkor egy emberfeletti teljes igazság szintézise egy olyan szívben, amely sokáig, mindaddig nyugtalan volt, mígnem végül Istenben megtalálta a békét” - mondta boldoggáavatásán II. János Pál pápa.


Esztergom-Budapesti Főegyházmegye/Magyar Kurír








Napi evangelium
Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?
  Jn 6,52-59

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum