„Mit kíván tőlünk az Isten?”
Ökumenikus imahét a Krisztus-hívők egységéért
2013. január 17., csütörtök 14:56

2013. január 20. és 27. között rendezik mag a Krisztus-hívők egységéért tartott ökumenikus imahetet. Az imahét országos megnyitó istentiszteletére Budapesten, a fasori evangélikus templomban (VII., Városligeti fasor 17.) kerül sor január 20-án, vasárnap 18 órakor. Az igehirdetést a hagyományoknak megfelelően Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek, valamint a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke, Steinbach József református püspök végzi.

Az idei imahét az ember egyéni és közösségi hivatását helyezi előtérbe. „Küldetésünk van, amelynek betöltése jelenti életünk méltóságát és boldogságát. Erre az útra lép az, aki mindennap tudni akarja, hogy mit kíván tőle az Úr és ahhoz igazítja lépteit.” – fogalmaz Erdő Péter és Steinbach József az imahéthez kapcsolódó kiadvány bevezetőjében.

Az alábbiakban az egyes egyházmegyék püspöki részvétellel zajló programjait ismertetjük.

Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye:
Debrecenben január 23-án, szerdán 17 órakor a Szent Anna-székesegyházban tartanak ökumenikus imaórát, amelynek keretében Bölcskei Gusztáv református püspök hirdet igét.
Január 27-én, vasárnap a 17 órakor kezdődő imaórában Bosák Nándor megyéspüspök lesz az igehirdető.

Egri Főegyházmegye:
Egerben január 23-án, szerdán az evangélikus templomban a 17 órakor kezdődő imaóra keretében Ternyák Csaba érsek hirdet igét.
Miskolcon január 21-én, hétfőn a belvárosi református templomban Palánki Ferenc segédpüspök az igehirdető.

Győri Egyházmegye:
Január 21-én, hétfőn 18 órától ökumenikus istentiszteletet tartanak a győri bazilikában, melyen részt vesz Pápai Lajos megyéspüspök. Az istentisztelet szónoka: Szemerei János evangélikus püspök.

Hajdúdorogi Egyházmegye:
Kocsis Fülöp hajdúdorogi megyéspüspök január 23-án, szerdán 18 órakor az esztergomi Szent Anna-templomban tart elmélkedést az ökumenikus imaóra keretében.

Kalocsa-Kecskeméti Főegyházmegye:
Bábel Balázs érsek Kalocsán a január 22-én a jezsuita templomban, a január 23-án, szerdán református imaházban és a január 25-én, pénteken a Szent József-zárdatemplomban tartott ökumenikus szertartásokon vesz részt. Ezenkívül január 26-án 17 órakor Tasson a református templomban vesz részt ökumenikus imaalkalmon.

Kaposvári Egyházmegye:
Kaposvárott január 21-én, hétfőn 18 órakor a Jézus Szíve-templomban Steinbach József református püspök hirdet igét.
Január 22-én, kedden az evangélikus templomban Balás Béla megyéspüspök lesz a 18 órakor kezdődő imaóra szónoka.
Január 26-án, szombaton 18 órakor kezdődik a Szent Imre-templomban az ökumenikus imaóra, amelyen Szemerei János evangélikus püspök beszél a hívekhez.
Csurgón január 21-én, hétfőn 18 órakor a Jézus Szíve-templomban Tőkés László református püspök, EP-képviselő hirdet igét.

Miskolci Apostoli Exarchátus:
Orosz Atanáz püspök-exarcha január 23-án, szerdán a 17órakor kezdődő istentiszteleten mond szentbeszédet a miskolci mindszenti templomban.
Az exarcha vezeti a január 24-én, csütörtökön a Miskolc-Belvárosi görög katolikus templomban 17 órakor kezdődő istentiszteletet, illetve jelen lesz a Miskolci Egyetemen január 26-án, szombaton 16 órakor kezdődő ökumenikus istentiszteleten.

Pannonhalmi Apátság:
A pannonhalmi bazilikában január 24-én, csütörtökön 18 órakor ökumenikus vesperást tartanak, amelyen Szemerei János evangélikus püspök lesz a szónok. A szerzetesközösség mellett a Pannonhalmi Bencés Gimnázium tanárai és diákjai is részt vesznek a liturgián.

Pécsi Egyházmegye:
Udvardy György megyéspüspök a pécsi székesegyházban tartott imaalkalom elején köszönti az egybegyűlteket január 27-én, vasárnap 16 órakor.

Szeged-Csanádi Egyházmegye:
Szegeden, a Kálvin téri református templomban a január 20-án, vasárnap 18 órakor kezdődő imaórán Gyulay Endre nyugalmazott megyéspüspök szól a hívekhez.
A szegedi dómban január 22-én, kedden 18 órakor Gáncs Péter evangélikus püspök hirdet igét.
Bölcskei Gusztáv református püspök is a dómban tart igehirdetést január 24-én, csütörtökön 18 órakor.

Székesfehérvári Egyházmegye:
Székesfehérváron január 20-án, vasárnap 18 órakor az evangélikus templomban gyűlnek össze a keresztény hívek, a közös ima keretében Spányi Antal megyéspüspök tanítása hangzik el.
Ökumenikus imahét - második nap
Január 23-án, szerdán 18 órától a baptista imaházban Szemerei János evangélikus püspök szól a hívekhez.
Január 27-én, vasárnap 18 órától a bazilikában Steinbach József református püspök tanítását lehet meghallgatni a közös ima keretében.

Szombathelyi Egyházmegye:
Szombathelyen január 24-én, csütörtökön a református templomban Veres András megyéspüspök elmélkedik.

Váci Egyházmegye:
A váci baptista imaházban január 24-én, csütörtökön 18 órakor Beer Miklós megyéspüspök hirdet igét.
A református templomban január 26-án, szombaton a 18 órakor kezdődő imaórán Varga Lajos segédpüspök elmélkedik.

Veszprémi Főegyházmegye:
Január 20-án, vasárnap 18 órakor a református nagytemplomban hirdet igét Márfi Gyula érsek.
Január 22-én, kedden 18 órakor a Magyarok Nagyasszonya-templomban Szemerei János evangélikus püspök a szónok.
Január 25-én, pénteken, 18 órakor a Szent László-templomban Steinbach József református püspök elmélkedik.
Január 27-én, vasárnap 18 órakor a bazilikában Markovics Zsolt szegedi főrabbi és Márfi Gyula érsek hirdetnek igét.

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.