Erdő Péter szentmisét mutatott be Rómában a konklávéért
2013. március 10., vasárnap 18:23

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek március 10-én, vasárnap délelőtt fél 11-kor az ősi Santa Balbina bazilikában celebrált szentmisét, amelyre megtelt a templom a római magyar közösség és más nemzetek képviselőivel. A nemzetközi írott és elektronikus sajtó és a televízió társaságok is elküldték újságíróikat a helyszínre. A szertartáson koncelebráltak a Rómában élő magyar papok és magyar egyházi intézmények tagjai. Jelen voltak Magyarország szentszéki és olaszországi nagykövetségének, valamint a Római Magyar Akadémiának képviselői is.  Erdő Péter bíboros vasárnap üzenetet is intézett a magyar hívekhez.

Homíliájában Erdő Péter A bűnbánatról és a megtérésről beszélt.

Nagyböjt negyedik vasárnapja van. A bűnbánat útját járva közeledünk Krisztus kereszthalálának drámájához és a feltámadás ünnepéhez. Egyházunk életében is drámai napokat élünk. XVI. Benedek pápa lemondása után készülünk a konklávéra, kérjük a Szentlélek segítségét, hogy csakis Isten akaratát követve és az Egyház javát keresve választhassuk meg Szent Péter utódját” – kezdte először magyarul mondott, majd olaszul is összefoglalt beszédét Erdő Péter.

A tékozló fiú példabeszédéből kiinduló homília témája a mai “virtuális valóságban élő” ember és nemzedék “sodródása” volt, miközben “kopnak, rongyolódnak körülöttünk a helyzetek és adottságok”. Azonban “eljön a pillanat, hogy fölemeljük a fejünket, és meginduljunk az eredeti tisztaság és szeretet felé”.  Ahogyan Ady Endre Menekülés az Úrhoz című versében megfogalmazza: “Be szép a régi kép, a tiszta… Be szép volt a világon élni".

Az egyház és minden hívő számára “most itt van az alkalmas idő, most kell felkelnünk, felemelnünk a fejünket, s ha nem találjuk a hazavezető utat, hát kérdezősködnünk kell a régiektől, hogy melyik út volt a jó(…), hogy ma is hazahívó szó, világosság, iránymutatás, örömhír lehessünk az egész emberiség számára”.

Nem lesz könnyű a visszaérkezés, - mondta Erdő Péter, de egyben biztosak lehetünk: akit otthagytunk, akitől "függetlenítettük magunkat", ő most is tárt karokkal vár minket.

Erdő Péter bíboros vasárnap üzenetet intézett a magyar hívekhez, imáikat kérve, hogy a Szentlélek adjon világosságot a pápaválasztó bíborosoknak. Az üzenet az alábbiakban olvasható:

Kedves Testvérek!
Március 12-én, kedden délelőtt szentmisével kezdődik a konklávé, a bíborosok pápaválasztó ülése. Kérjük imáitokat mindannyiunkért, hogy a Szentlélek adjon világosságot és feltétlen szeretetet Egyházunk iránt. Adja meg, hogy olyan utódot választhassunk Szent Péter székébe, aki az isteni kegyelem nagylelkű és hatásos közvetítője. Adjon a Gondviselés a megválasztandó új pápa szolgálata révén eligazítást, erőt és sugárzó örömet Egyházunknak, hogy megújult szeretettel szolgálhassa az egész emberiség üdvösségét.

Fotó: Bókay László

Beteljesedett!