Ökumenikus Imahét a Krisztus-hívők egységéért
2005. január 17., hétfő 19:06

Budapest: Január 16-án, vasárnap Budapesten a Kálvin téri református templomban megkezdődött az Ökumenikus Imahét, melynek bibliai mottója: Krisztus az egyház egyetlen fundamentuma (1Kor 3,1-23).

Nem hibázunk, ha a hívő hétköznapi okosság útmutatását megfogadjuk, vagyis az igazságra, tisztességre, a keresztény tanításra, a krisztusi erkölcs elveire építjük életünket”– mondta Erdő Péter bíboros, prímás, esztergom–budapesti érsek az ökumenikus imahét nyitó istentiszteletén. Szentbeszédében rámutatott: – Istenre mindig számíthatunk. „Isten nagysága és rendíthetetlen biztonsága nem hideg, külső erőként jelentkezik az ember számára. Isten ugyanis szeret minket.” – Mi kapcsol bennünket, keresztényeket össze? – tette fel a kérdést a főpásztor. – Sorolhatnánk a keresztény tanítás alapelemeit: a szent könyveket, néhány ősi egyetemes zsinat tanítását és sok egyebet a keresztény közösségek jelenéből és múltjából. De sokkal rövidebben és teljesebben is válaszolhatunk erre a kérdésre: „minket, keresztényeket maga Jézus Krisztus személye kapcsol össze” – mutatott rá Erdő Péter bíboros szentbeszédében.

– Megszoktuk, 1989-90 óta demokratikus körülmények között, nem csak szólásszabadsága van az egyháznak, de vélemény-nyilvánítási lehetősége is. Mára mégis furcsa helyzet alakult ki: némelyek kétségbe vonják, szabad-e az egyháznak társadalmi kérdésekről véleményt nyilvánítania? – mondta igehirdetésében D. Szebik Imre evangélikus elnök, püspök. Hangsúlyozta: – Az egyház küldetését teljesíti, melynek alapja Jézus Krisztus. „Küldetésünkhöz hozzátartozik, hogy véleményt mondunk családról, munkahelyről, tervekről, jelenről és jövőről.” A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának elnöke hangsúlyozta: – Az imádság tartja össze a világot. Különben már rég elpusztult volna. „Meggyőződésem, az imádságnak ereje van, mely szíveket, gondolatokat változtathat meg. Az ökölbe szorított kéz a megbocsátás szeretetévé simulhat” – mondta Szebik Imre az imádság erejéről.

A 2005. évi előkészítő füzet anyagát egy katolikusokból, protestánsokból és ortodoxokból álló szlovákiai ökumenikus munkacsoport készítette elő. Nagy öröm a szervezők számára, hogy a Keresztény Egység Elősegítésének Pápai Tanácsa (katolikus – Róma) és az Egyházak Világtanácsának Hit és Egyházszervezeti Bizottsága (protestáns, ortodox, anglikán – Genf), mely a szöveget véglegesítette, az idén újabb kis lépést tett a keresztény egység felé. Az imahétre megjelent füzet alapszövegét nem csak együtt készítette a két testület, hanem közösen adta ki. Hazánkban több mint 10 éve nem csupán ökumenikus közösségben végzik az imaheti anyag fordítását és véglegesítését, hanem a füzet szintén közös kiadásban, azonos formátumban jelenik meg.

(Magyar Kurír)

Kapcsolódó cikk: Ökumenikus ifjúsági istentisztelet a Magyar szentek templomában (Magyar Kurír)

Beteljesedett!