English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Erdő Péter bíboros Robert Schumanról tartott előadást Metzben
2013. szeptember 9., hétfő 12:14

Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke Robert Schumanra emlékezett szeptember 8-án, vasárnap délután Metzben, a politikus halálának ötvenedik évfordulója alkalmából.

A délelőtti szentmisével és a Robert Schuman Európája: népek közössége, amelyeket keresztény gyökereik egyesítenek címmel megtartott előadással egyben lezárták az európai egységet megálmodó politikus emlékévét.

Erdő Péter felidézte azt a történelmi jelentőségű lépést, hogy 1950. május 9-én Robert Schuman arra hívta az európai demokratikus nemzeteket, hogy szabad akaratukból lépjenek közösségre egymással. Ha az akkori szándékok, nemes elképzelések felélednek a kontinens népeiben, vezetőben, azok ma is remény forrásai lehetnek – hangsúlyozta.

A CCEE elnöke beszédében kitért arra is, hogy az Európa keleti és nyugati részén fekvő országok, a történelmi eseményeket követő helyzetükből fakadóan mennyire másképp élték meg az egyesülést. Elemezte Európa országainak eltérő helyzetét, külön kitért arra, hogy a közép-európai országok a maguk latin kultúrájával a nyugat szerves részeként tekintettek magukra. Az alapító országok és a később csatlakozott országok gyökeresen más helyet foglaltak el az Unión belül, és ez sokszor az egyenlőtlenség,  az alávetettség érzését szülte. A gazdaság megszenvedte a gyors átalakulást, majd elérkezett a monetáris válság is. Ehhez társul még, hogy sokan úgy érzik, a nyugati országok olykor anélkül ítélkeznek, hogy ismernék az adott országot.

Erdő Péter bíboros azt  a kérdést tette fel, hogyan lehet ezekre  a jelenségekre Robert Schuman nemes elgondolásai alapján válaszolni. Először is úgy, hogy megvizsgáljuk, megismerjük ezeket az elgondolásokat. Schuman azt mondja, hogy a demokrácia a kereszténységnek köszönheti létét, mert a kereszténységben az emberi személy méltósága személyes szabadságát is jelenti. Erdő Péter bíboros itt megemlítette, hogy mégis nagyon sok támadás éri napjainkban a kereszténységet és azokat az intézményeket, amelyek társadalmaink alapját adják.

Schuman gondolatai közül kiemelte: a politikai egység nem jelenti a nemzetek eltűnését. Az Európai Unió a népek közötti kiengesztelődést mozdítja elő, valóban segít felülemelkedni a történelmi konfliktusokon. Hangsúlyozta: nem egyszerű megbékélésről van szó, hanem valódi barátságról és rokonszenvről. Beszélt a közös kulturális alapok, a keresztény örökség összetartó erejéről és kiemelte egymás megismerésének fontosságát. Meg kell ismernünk egymást ahhoz, hogy egységben érezzük magunkat, hogy megértsük egymást. Felhívta  a figyelmet arra, hogy a modern kommunikciós eszközök milyen nagy lehetőséget biztosítanak erre.

Boldog II. János Pált idézte annak hangsúlyozására, hogy a földrész egyesítésének előmozdítói mélyen hívő keresztény emberek voltak. A szabadság és a szolidaritás evangéliumi értékeiből merítettek ihletet bátor tervükhöz. Zárásként hangsúlyozta, hogy a Robert Schuman által megkedett útra kell visszatalálni, megújult bátorsággal.

Magyar Kurír






Napi evangelium
Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.
  Jn 13,1-15

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum