English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Beszámoló a rendkívüli szinódus kilencedik általános munkaüléséről
2014. október 10., péntek 20:50

Az alábbiakban közzétesszük az Apostoli Szentszék sajtószolgálata által kiadott összefoglalót a rendkívüli szinódus október 10-én délelőtt lezajlott kilencedik általános munkaüléséről, melyen Ferenc pápa jelenlétében 185 szinódusi atya tanácskozott.
A kilencedik munkaülésen a résztvevők 15 felszólalást hallgattak meg (hatot házaspárok, kilencet pedig az egyes auditorok [a szinódusra meghívottként érkezett személyek, a.m. „hallgatók”] részéről). Szinte valamennyien olyan világiak voltak, akik a családpasztoráció, a bioetika és a humán ökológia terén tevékenykednek. Az auditorok a világ különböző országaiból érkeztek, szinte valamennyi kontinensről és a terembe élő tanúságtételüket hozták el a családok körében végzett mindennapos apostoli munkájukkal kapcsolatban.

Elsőként felemlítették azokat a nehézségeket, amelyek a Közel-Kelet országaiban, különösen Irakban befolyásolják a családok életét. A számos konfliktus igen súlyos hatással van a családokra, amelyeket felbomlaszt a tagjaik halála, rákényszerülnek, hogy biztos helyet keresve elvándoroljanak otthonukból, a fiatalokat megfosztja a jövőtől, mivel iskoláztatásukra sincsen lehetőség, valamint az öregek is magukra maradnak. A Közel-Keleten a keresztény család egysége mélységeiben rendült meg, s ez kihat a régió országainak társadalmi és nemzeti egységére is. Ezekben a drámai helyzetekben az egyház valóban a biztos kikötőt jelenti, a „családok családját”, ahonnan vigaszt és reménységet lehet meríteni. A házastársakat fel kell arra is készíteni, hogy közvetítői legyenek a békének és a kiengesztelődésnek.

Az auditorok kiemelték annak szükségességét, hogy az egyház jobban meghallgassa a világi híveket a családdal kapcsolatos problémák megoldásának keresése során, különösképpen a házas intimitásának a szférája tekintetében. Ezzel kapcsolatban fontosnak mondták az együttműködést a tudományos világ és a lelkipásztori munka között, hogy a családpasztorációban ne „technikusok”, hanem munkatársak működjenek, akik ismerik a családdal és az élettel kapcsolatos kérdéseket és képesek tenni ezek előmozdításáért, szilárd katolikus ember- és világképpel rendelkezve.

Emellett az auditorok aláhúzták azt is, hogy nagyobb párbeszédre van szükség az egyház és az állam között, bevonva ebbe a világi híveket is, akik nem személyes ambíciókat követve, képesek rá, hogy tegyenek a család jogaiért és az élet védelméért, hogy így munkálkodjanak az emberibb arcú államokon. A világiaknak, hangsúlyozták, tevékenyen és hozzáértő módon részt kell venniük az élet és a család értékeinek védelmében.

A felszólalások ezután azt elemezték, hogy a papokat megfelelőképpen és folyamatosan fel kell készíteni a családdal kapcsolatos témákban, különösképpen az életre való nyitottság kérdésében, hogy el tudják ezt magyarázni, és képesek legyenek világosan és természetesen beszélni a házastársi szeretetről. Azért is fontos ez, mivel ha a természetes családtervezést mélységében magyarázzák el valakinek, pozitív értékeit kiemelve, ezzel megerősíthető a házasélet. Ebben az összefüggésben az is szóba került, hogy a megfelelően előkészített szentbeszédek hozzájárulnak ahhoz, hogy a hívek teljesebben részt vegyenek a szentmisén.

További megfontolás tárgyát képező pont volt a tanúságtétel fontossága. A fiataloknak nem elméletre van szüksége. Ugyanakkor nagyon jól megértik a család központi szerepét az ember életében, ha ezt a családok maguk mutatják fel, mint hiteles tanúk és az evangelizáció alanyai. Éppen ezért felmerült, hogy a házastársaknak megfelelő lelkipásztori támaszra van szükségük a házasságkötés után is, nem csupán a felkészítés során.

Ezután az auditorok szóltak azoknak a fájdalmáról, akik elveszítik egy családtagjukat: ilyenek az özvegyek, az árvák vagy a gyermeküket elvesztő szülők. Ezen személyek számára alapvető fontosságú, hogy az egyházban legyenek olyan csoportok, amelyek törődnek velük és meghallgatják őket, osztoznak velük, hogy ne veszítsék el a talajt a lábuk alól a fájdalmuk miatt, ne tévedjenek az érzelmek „sivatagjába”, hanem szilárdan megmaradjanak a hitben.

Felmerült ezután a „humán ökológia” szükségessége, amely segíthet szembeszállni a gazdasági globalizáció negatív hatásaival, amely gyakran a katolikus tanítással ellentétes modelleket diktál. Keményen elítélték ezen kívül a családon belüli erőszak minden fajtáját, különösképpen a nők elleni erőszakot, amelyet, mint elhangzott, gyakran fiatal személyek követnek el.

Végezetül hangsúlyozták a családon belüli kommunikáció fontosságát, hiszen a házas felek közötti megosztás, a gyermekek nevelésének közös munkája és főként az otthon falai között mondott imádság mind megerősíthetik a családot.

Fotó: news.va

Magyar Kurír








Napi evangelium
Én vagyok az út, az igazság és az élet.
  Jn 14,1-6

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum