A Magyar Érdemrend nagykeresztjével tüntették ki Pápai Lajost
2015. szeptember 7., hétfő 13:56

A Magyar Érdemrend nagykeresztje polgári tagozata kitüntetést adta át Orbán Viktor miniszterelnök Pápai Lajosnak, a Győri Egyházmegye püspökének szeptember 6-án a főpásztor 75. születésnapja alkalmából tartott szentmise végén a győri Nagyboldogasszony-székesegyházban.

A miniszterelnök a kitüntetés átadása előtti méltatásban elmondta: számos érv szól amellett, hogy az állam és a kormány ne értékelje és ne éltesse kevésbé magas kitüntetéssel az egyházi személyek munkáját, hiszen a főpásztorok sokkal magasabb helyről kapják az elismerést. Annak azonban, hogy Pápai Lajosnak mégis a Magyar Érdemrend legmagasabb kitüntetését adja át, számos egyéb érv mellett két jelentős oka van. Az egyik, hogy a kommunizmus rendszeréből megmaradt közfelfogás, amely szerint az egyház a templom négy fala között él, és csak a hívek lelkével foglalkozik, még mindig tetten érhető.

Mi azonban nem így gondolkodunk erről, és ezer éven át sem így gondolkodtak róla a magyar emberek, amikor településeiket templomok köré építették. S amikor egy főpásztor szolgálatával városa vagy egész nemzeti közösségünk életét gazdagítja, azt a kormány szeretné meghálálni – fogalmazott Orbán Viktor, majd hozzátette: a másik érv a kitüntetett püspök személye.

Ha lenne olyan titulus, hogy a „közéletben forgolódó személyek, a homo politicusok lelki atyja”, akkor ezt a címet Magyarországon Pápai Lajos kapná, mert mindig a szívén viselte az életnek azon területeit, ahol az egyház nincs mindennap jelen, de mondanivalója van – mutatott rá a kormányfő.

Mint fogalmazott, a püspök soha nem volt hajlandó lemondani a közéleti felelősségről és a közéleti felelősséget vállaló emberekről sem a kommunizmus ideje alatt, emellett a ’90-es években felkarolta a polgári erők nemzeti összefogását, mert az akkori fiatalokban a jóra törekvés tiszta szándékát látta.

Pápai Lajos egyszerre katolikus, a nemzetek feletti egyházi közösség tagjait szolgálja, és ez teljes egységben van nála azzal a magyarságért érzett felelősséggel, amely őt nemzeti püspökké teszi – tette hozzá Orbán Viktor.

A győri főpásztor a kitüntetés átvétele után Boldog Apor Vilmos vértanú püspök lelkipásztori munkáját hozta fel példaként saját életszemlélete bemutatására. Elmondta, hogy Apor Vilmos volt az, aki nem pártpolitizált, de kiállt az üldözöttekért, s e szerint a szemlélet szerint próbált saját maga is tenni papként, tanítóként és főpásztorként.

A megyéspüspök szentmiséjén Kiss-Rigó László szeged-csanádi megyéspüspök mondta a homíliát. Jelen volt többek között Balog Zoltán, az emberi erőforrások minisztere, Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil kapcsolatokért felelős államtitkár, részt vettek megyei és városi politikusok, intézményvezetők.

Pápai Lajos 1940. szeptember 6-án született Győrben. 1963-ban szentelték pappá Veszprémben, 1991. április 27-én püspökké szentelték, s az év március 18-ától főpásztora a Győri Egyházmegyének.

Fotó: Thaler Tamás

Jézus mondja: Az én juhaim hallgatnak szavamra.

Szent Adalbert püspök, vértanú

Előkelő családból származott, és a keresztségben a Woytech nevet kapta. Magdeburgban nevelkedett. 982-ben Ditmár prágai püspök szentelte pappá, és nem sokkal később utóda lett a püspöki székben.