Szocska A. Ábel OSBM püspökké szentelése
2018. április 18., szerda 08:33

2018. április 7-én Őszentsége Ferenc pápa Szocska A. Ábelt, a Nyíregyházi Egyházmegye apostoli kormányzóját nyíregyházi megyéspüspökké nevezte ki. Szentelése és beiktatása 2018. május 10-én lesz a nyíregyházi Szent Miklós-székesegyházban.

A görögkatolikus hagyomány szerinti püspökszentelés szertartását két részre bontották. Május 9-én, Máriapócson, a vecsernye keretében kerül sor a püspöki hitvallás szertartására. Május 10-én, a 10.30-kor kezdődő Szent Liturgia keretében történik a püspökké szentelés, melyet Kocsis Fülöp hajdúdorogi érsek - metropolita, Orosz Atanáz a miskolci egyházmegye püspöke és Ciril Vaszil, a Keleti Egyházak Kongregációjának érsek titkára fog végezni.

Szocska A. Ábel OSBM Nagyszőlősön (Kárpátalja, Ukrajna) született, 1972. szeptember 24-én. 2001. június 20-án tett örökfogadalmat, majd 2001. szeptember 30-án Máriapócson szentelték pappá.

Szolgálati helyei és tisztségei:
2001-2002: Budapest-Kispesten káplán
2002-2004: Máriapócsi házfőnök
2004-2008: Budapest-Kispesten parókus
2008-2012: a Nagy Szent Bazil Rend magyarországi tartományfőnöke
2009-2011: Máriapócson parókus
2012-2013: a Miskolci Apostoli Exarchátus ökonómusa
2013-2014: szolgálati év a matawani monostorban (New Jersey, USA)
2014-2015: a Miskolci Apostoli Exarchátus első helynöke
2015-től:  a Nyíregyházi Egyházmegye apostoli kormányzója
2016-tól: a Nagy Szent Bazil Rend magyarországi tartományfőnöke

A Szentlélek abban az órában megtanít majd titeket, hogy mit kell mondanotok.

Szent Hedvig szerzetesnő

1174-ben született Andechs várában (Bajorország). Nagynénje volt Árpád-házi Szent Erzsébetnek. Ő is a Felebaráti szeretet mintaképe volt. Henrik sziléziai herceg felesége lett és hét gyermeket hozott a világra. Élete tele volt szenvedésekkel: hazulról rossz hírek jöttek, saját sziléziai családjában is véres viszályok voltak. Ő azonban felismerte, hogy mit kell tenni: "Az ellentéteket ellentétekkel kell gyógyítani": a gyűlöletet szeretettel, a bűnt engeszteléssel. Kemény vezeklő életet élt tehát. Férje halála után a trebnitzi ciszterci nővérek kolostorában élt. 1242. október 15-én halt meg. Sírja az ottani rendi templomban van.

Alacoque Szent Margit Mária szűz

Alacoque (ejtsd: Alakok) Szent Margit 1642-ben született Lauthecourban. Ifjúkora nehéz volt. A vizitációs nővérek Paray-le-Monial-i zárdájába lépett be. Ott kapta a misztikus kegyelmet, hogy Jézus Szívének tiszteletét terjessze. Legjelentősebb látomása 1675 Úrnapjának hetében volt: ebben megbízást kapott arra, hogy szorgalmazza Jézus Szíve ünnepének bevezetését. 1690. október 16-án halt meg.