Erdő Péter bíboros körlevele XVI. Benedek pápa megválasztása alkalmából
2005. április 25., hétfő 13:12

Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek körlevelet adott ki XVI. Benedek pápa megválasztása alkalmából:

A Bíborosok Kollégiuma 2005. április 19-én megválasztotta II. János Pál pápa utódát Joseph Ratzinger bíboros, a Hittani Kongregáció eddigi prefektusa személyében, aki megválasztása alkalmával a XVI. BENEDEK nevet vette fel.

Különleges egybeesés, hogy az Egyház éppen április 19-én ünnepli a kiváló német pápa, Szent IX. Leó ünnepét (1049-54), aki 1052-ben első András királyunk kérésére érkezett Pozsony vára alá, hogy közvetítőként segítse a békét a magyar király és a német-római császár között.

Új Szentatyánk szintén Németország földjéről került Szent Péter székébe. Mint korunk egyik legnagyobb teológusa, szakértőként közreműködött a II. Vatikáni Zsinat munkájában. Számos tudományos munkája és kulturális, hitéleti írása jelent meg. Közülük nem egy a magyar közönség számára is hozzáférhető. Ezért is fejezte ki iránta tiszteletét a korábbi években a magyar katolikus társadalom a Stephanus díj odaítélésével. Egész teológiai munkásságának jelmondata lehet a Bajor Katolikus Akadémián elhangzott híres kijelentése: arra a kérdésre, hogy „Miért vagyok még az Egyházban?” válaszát így foglalta össze: „Csak az Egyházban lehet kereszténynek lenni és nem az Egyház mellett”.

II. János Pál pápa temetésének szentmiséjét és szertartását főcelebránsként a Bíborosi Kollégium Dékánja, az akkor még bíboros Joseph Ratzinger vezette. A jelenlévők hatalmas tömege lelkesedéssel és tapssal kísérte szavait: mintha már akkor érezhető lett volna az a lelki egység, amely II. János Pál pápát és jövendő utódát szorosan összekapcsolta egymással. Amikor pedig megválasztása után a Sixtusi kápolnában kimondta a választás elfogadásának döntő mondatát, már hozzá is szólt Krisztus szava: „Te Péter vagy, azaz kőszikla. Erre a kősziklára építem Anyaszentegyházamat”. A Benedek név választása Szentatyánk részéről világos utalás Szent Benedekre, Európa védőszentjére, aki regulájában vallja: „Krisztus szeretetének semmit elébe ne tégy”. De utalás XV. Benedek pápára is, aki az I. Világháború nehéz éveiben igyekezett előmozdítani a kiengesztelődést és a békét az egyes emberek és a népek között.

Mikor pedig a sekrestyéből már fehér reverendába átöltözve visszatért a Sixtusi kápolnába, és helyet foglalt a pápai széken, akkor mi, választó bíborosok egymás után elindultunk hozzá, elébe térdeltünk és megcsókoltuk gyűrűjét. Ezzel fejeztük ki tiszteletünket és engedelmességünket Szent Péter utóda iránt. Ekkor mondta nekem azokat a szavakat, melyek különleges örömet okoztak: Szeretettel köszöntöm a magyarokat. Megáldom őket! Adja át köszöntésemet minden magyarnak. Ezúton is szeretettel tolmácsolom a Szentatya üzenetét és áldását az egész magyarság felé.

A választás másnapján, április 20-án, szerdán, délelőtt 9-kor Szentatyánk a választó bíborosokkal koncelebrálva szentmisét mutatott be az egész egyházért a Sixtusi kápolnában. A szentmise végén elmondott latin szentbeszédét már néhány óra múlva lehetett olvasni a világhálón, élő nyelveken. Ennek a beszédnek a gondolatai világosan és bátorítóan jelölik meg Szentatyánk programját. II. János Pál pápa művei és tanítása és a II. Vatikáni Zsinat azok a közvetlen útmutatók, amelyekhez a III. évezred óceánján is hajózni kell hűségben az Egyház 2000 éves hagyományához. A II. Vatikáni Zsinat nem veszítették el aktualitásukat, sőt különleges fényben jelennek meg a mai globalizált társadalom körülményei között. A pápa és a püspökök Krisztus akaratából olyan szoros közösséget alkotnak, mint Szent Péter és a többi apostolok. A szerepek és feladatok különbözőségében így a Római Pápa és a püspökök együtt szolgálják az egyházat és a hit egységében hirdetik az evangéliumot a világnak. Szentatyánk szándéka szerint Úrnapját különös hangsúllyal kell megünnepelnünk. Az Oltáriszentség áll a fiatalok kölni világtalálkozójának középpontjában, róla szól az októberi püspöki szinódus is. Az Eucharisztikus Krisztus iránti szeretet és imádás bátor és világos kifejezése az Úr reális jelenlétébe vetett hitünknek. Erről különösen szentmiséink ünnepélyes és helyes végzésével tehetünk tanúságot. A papi életnek különösképpen is Eucharisztikusnak kell lennie. Ebben kiemelkedő erőforrás a szentmise naponkénti áhítatos bemutatása.

Szentatyánk külön is hangsúlyozza a keresztények egysége iránti ökumenikus elkötelezettséget abban a meggyőződésben, hogy ezen az úton minden előrehaladás feltétele a belső megtérés. Ugyancsak nagyra értékeli a fiatalokhoz, az államokhoz, a tömegtájékoztatási eszközökhöz fűződő kapcsolatokat, valamint az őszinte és nyílt párbeszédet a többi vallásokkal és a nem hívő emberekkel. II. János Pál pápa halálával és temetésével kapcsolatban olyan világméretű részvét nyilvánult meg, melyben joggal láthatjuk azt a kérést és várakozást, mely a mindenkori pápa felé irányul zavartól, bizonytalanságtól és félelmektől megterhelt korunkban. Szentatyánk végső fohászához társulva mi is kérjük szívből számára a Szent Szűz anyai közbenjárását, Szent Péter és Pál apostolok és minden szentek támogatását.

Tartsd meg, Isten Szentatyánkat, Krisztusnak helytartóját!

XVI. BENEDEK pápa legfőbb pásztori szolgálatának megkezdése alkalmából a budapesti Szent István Bazilikában az Apostoli Nuncius úrral és a Magyar Katolikus Püspöki Kar tagjaival ünnepélyes szentmisét tartunk, április 29-én, pénteken este 18 órakor. Erre a Magyar Köztársaság vezetőit, a Diplomáciai Testület tagjait, a testvéri egyházak és vallási közösségek képviselőit, a főtisztelendő papságot és a kedves testvéreket szeretettel hívjuk és várjuk.

Róma, 2005. Szent Adalbert ünnepén

Erdő Péter

bíboros, prímás, érsek

Hirdessétek az evangéliumot minden teremtménynek!

Szent Márk evangélista

Zsidó papi családból származott. Zsidó neve: János. Az Úr szenvedése idején még ifjú volt.