Közös imádság Székesfehérváron (tudósítás és képriport)
2004. április 30., péntek 10:59

Magyarok Nagyasszonyával az Európai Unióba mottóval közös imádságra hívta Székesfehérvárra Spányi Antal megyéspüspök április 29-én a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjait, Juliusz Janusz apostoli nunciust, valamint egyházmegyéje papjait és a katolikus hívőket. Erdő Péter bíboros, prímás vezetésével koncelebrációs szentmisét mutattak be a székesegyházban, majd körmenetben Szent István király egykori sírjához vonultak, ahol az esztergomi érsek Magyarok Nagyasszonya oltalmába ajánlotta az Európai Unióhoz csatlakozó országunkat. Ezt követően Veres András püspök felolvasta a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia nyilatkozatát. (a nyilatkozat szövegét egy külön hírben közöljük).

Az alábbiakban közöljük Seregély István szentbeszédének főbb gondolatait és Erdő Péter által elmondott  felajánlási imát.

Seregély István, az MKPK elnöke (képünkön) szentbeszédét azzal a felhívással kezdte, hogy együtt emeljük tekintetünket a Boldogasszonyra nemzetünk jövőjéért és Európa minden napjáért Sienai Szent Katalin ünnepén, április 29-én.

A jövőbe nem látó emberek lelkét aggodalom járja át a csatlakozással kapcsolatban. Az aggódókat bátorítva az érsek II. János Pál pápa szavaira emlékeztetett, aki a föltámadt Krisztust idézve szólította fel a közös európai ház lakóit: Ne féljetek! Mi nem látunk a jövőbe, de a gondviselő Isten igen. Ha keresztjeinket látva tekintünk Istenre, építői leszünk Európának. A kő, amelyet az építők újra és újra félredobtak, szegletkővé lett. Aki ezt látja, bizalommal tekinthet a jövőbe. A sziklára épített ház nem dől össze, azonban egyedül nem lehet megépíteni ezt a házat. Az emberi élet a fogantatásától egészen az elmúlásáig másokra van utalva, ezért egymást elfogadva, együtt kell vállalnunk az utat, az építést.

Ez a föld lehetővé teszi az emberi életet minden itt élő számára. A magyaroknak 1100 éve van lehetősége itt élni, ami egyenrangúvá tesz minket az európai népek családjával. Ez a föld otthont adott az előttünk élő nemzedékeknek – és nekünk is. Senki nem tart el minket, meg tudunk élni a magunk tehetségéből, munkájából, ha rajtunk van Isten áldása.

El kell fogadni az egymáshoz alkalmazkodás törvényeit, de ugyanakkor – például az európai uniós jogharmonizáció terén – a következetes kitartás és állhatatosság kötelezettségét is vállalni kell. Az Európai Uniót gazdasági szükség hozta létre, erkölcsi alap nélkül azonban nem áll meg az európai jogrend vagy alkotmány. Ezen a világon nincs más akarat csak az Atyáé. Ha az ember boldogulni akar, akkor ehhez igazodik. Egyetlen bölcs válasz a kérdésekre: Legyen nekem a Te akaratod szerint – fogalmazott Seregély István.

Befejezésül emlékeztette a jelenlevőket arra, hogy Sienai Szent Katalin a Boldogasszony előtt ajánlotta fel életét Istennek, Szent István ugyanígy tett, hogy népének pártfogója és oltalmazója legyen. Az érsek a hívek nevében kérte Sienai Szent Katalint és Szent Istvánt, hogy a Boldogasszony elé járulva ajánlják fel a tizenkét csillag mellé a magyarok koronáját.
(forrás: Magyar Kurír katolikus hírügynökség)

AZ ERDŐ PÉTER ÁLTAL FELOLVASOTT FELAJÁNLÓ IMÁDSÁG

Emlékezzél meg, Istennek dicsőséges Anyja, magyarok Nagyasszonya, szentséges Szűz Mária, emlékezzél meg örökségedről, amelyet hű szolgád, első királyunk és apostolunk, Szent István neked felajánlott. Tekints kegyes szemmel országodra, légy szószólónk és közbenjárónk Szent Fiadnál, Jézus Krisztusnál. Hozzád kiáltottak őseink és minden ínségükből kiszabadultak. Ez a remény éltet most is, ez a bizalom indít, hogy oltalmadban keressünk menedéket mi, a te néped és örökséged.

Az Európai Unióhoz való csatlakozásunk történelmi pillanatában kérünk, oltalmazd és védd meg hatalmas pártfogásoddal minden testi-lelki bajtól országunkat. Hazánk főpásztorainak nyerj isteni segítő kegyelmet küldetésük teljesítéséhez, híveidnek pedig odaadó szívet, hogy élő hitük cselekedetekben is megmutatkozzék.

Könyörgünk, Nagyasszonyunk, magyar hazánk vezetőiért, hogy a Szentlélek ajándékai által megvilágosítva védelmezzék az életet és az igazságot, a közjó előmozdításán őszinte igyekezettel fáradozzanak.

Könyörgünk, Nagyasszonyunk, egész nemzetünkért. Vezesd kegyességeddel, tartsd meg Isten szeretetében és félelmében. Nyerj a bűnbánóknak bocsánatot, az igazaknak állhatatosságot, a fiataloknak tisztaságot, a házastársaknak hűséget, a szegényeknek pártfogást, a szomorúaknak vigasztalást, a megholt híveknek pedig örök nyugodalmat.

Légy minden ügyünkben szószólónk Szent Fiadnál, hogy az ö akarata szerint rendezzük életünket. Fogadd kegyesen kérésünket, hogy közbenjárásoddal megsegítve, a jelen élet küzdelmei után az örökkévaló boldogságra eljussunk.

Krisztus, a mi Urunk által. Amen.

Beteljesedett!