Szombaton mutatja be aranymiséjét Seregély István
2005. június 22., szerda 11:30

Seregély István egri érsek, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke június 25-én ünnepli pappá szentelésének 50. évfordulóját. A jeles évforduló alkalmából hálaadó szentmisét mutat be 10 órakor az egri bazilikában. A szentmise perselyadományai a dévai árvaház támogatását szolgálják.

Seregély István életrajza

1931. március 13-án született Szombathelyen, két testvére van.

1940-ben Miskolcra kerül családjával, középiskolai tanulmányait a Fráter György Gimnáziumban végezte.

Az érettségi után egy évig fizikai és adminisztratív munkát végzett, majd 1950-től a Szombathelyi Püspöki Papnevelő Intézet növendéke lett. A szeminárium hatalmi szóval történt bezárása után a Budapesti Hittudományi Akadémián folytatta tanulmányait.

1955. június 19-én szentelte pappá a szombathelyi egyházmegye szolgálatára Kovács Sándor  megyéspüspök. Első kápláni állomáshelye a Szombathely melletti Gyöngyösfaluban volt.

1959-től Nyőgérben folytatta szolgálatát.

Doktori disszertációját 1960 júniusában készítette el. Még ebben az évben Bagodvitenyédre, majd 1962-től Zalaegerszegre, végül Szombathelyre került káplánnak.

1974-ben foglalta el első plébánosi állomáshelyét Kőszegszerdahelyen.

1981-től Kőszegen volt plébános. II. János Pál pápa 1987. június 5-én nevezte ki az Egri Főegyházmegye főpásztorává. Püspökké szentelése 1987. július 25-én volt, ekkor kapta meg az érseki palliumot is.

1990-től a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) elnöki tisztjét tölti be. Elnökségének idejére esik II. János Pál pápa két magyarországi látogatása (1991, 1996.), a Pázmány Péter Katolikus Egyetem alapítása (1992.), a magyarországi egyházmegyék területének rendezése (1993.), a Vatikán és a Magyar Köztársaság nemzetközi érvényű egyezményének létrejötte (1997) valamint a Magyar Katolikus Rádió alapítása.

1993-2001. az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) alelnöke volt.