Magyarországi apostoli látogatásra hívta meg XVI. Benedek pápát Mádl Ferenc köztársasági elnök
2005. július 1., péntek 16:24

XVI. Benedek pápa július 1-jén, pénteken magánkihallgatáson fogadta Mádl Ferenc köztársasági elnököt. Az államfő csütörtök este érkezett Rómába hivatalos vatikáni látogatásra, ahova elkísérte felesége is. A magánkihallgatást a pápai könyvtárban tartották.

XVI. Benedek a pápai könyvtárszobában fogadta Mádl Ferencet, ahol négyszemközt, német nyelven folytattak beszélgetést.

Mádl Ferenc egy 1705-ből való német nyelvű bibliát, valamint tokaji eszenciát hozott ajándékba a pápának. XVI. Benedek pápa egy bronz domborművet ajándékozott hazánk államfőjének, amely Szűz Máriát ábrázolja a gyermek Jézussal.

A hivatalos program szerint Mádl Ferenc Angelo Sodano bíborossal is találkozott volna, de a szentszéki államtitkár családi gyász miatt az utolsó pillanatban lemondta a megbeszélést.

A délután tartott sajtótájékoztatón bejelentették: A leköszönő köztársasági elnök meghívta a Szentatyát Magyarországra.

A meghívást Mádl Ferenc egyeztette Erdő Péter bíborossal, Magyarország prímásával, és Seregély István érsekkel, az MKPK elnökével is – hangzott el a találkozó után tartott sajtótájékoztatón.

Az audiencián szó esett a magyar-vatikáni államközi kapcsolatokról. A pápa érdeklődött a magyarországi erkölcsi és hitélet helyzetéről is. Mádl Ferenc a magyarországi viszonyok alakulását az európai tendenciáknak megfelelőnek ítélte.

A köztársasági elnök felvetette az audiencián a határon túli magyarság problémáit is. Szó volt a felvidéki magyarság számára rendkívül fontos magyar püspök kinevezésének kérdéséről, a csángó magyarok magyar nyelvű vallásgyakorlásról és több, jelenleg a bukaresti érsekséghez tartozó magyar egyházmegyének a gyulafehérvári érsekség alá rendeléséről.

Mádl Ferenc a találkozó légkörét rendkívül szívélyesnek ítélte.

Mádl Ferenc ellátogat a Szent Péter-bazilika altemplomába a magyar kápolnába, majd felkeresi II. János Pál pápa sírját is, akinek temetésén is jelen volt. A köztársasági elnök búcsúlátogatása Rómában a Szent Péter téren ér véget.

DunaTV/Magyar Rádió/Magyar Kurír

Képek: CPP