Deus caritas est – bestseller Olaszországban
Enciklika-kiadási rekordok
2006. február 17., péntek 10:34

XVI. Benedek pápa első enciklikája, a Deus caritas est – Az Isten szeretet – eddig 1 millió 115 ezer példányban kelt el Olaszországban. Ez abszolút rekordot jelent a pápai enciklikák iránti érdeklődés terén.

Másik figyelemre méltó tény, hogy XVI. Benedek pápának a keresztény szeretetről szóló enciklikája a laikus kultúra fellegváraiban, a Feltrinelli kiadó könyvesboltjaiban is a legkeresettebb könyv.

Az enciklika január 25-én jelent meg, először a Vatikán honlapján (www.vatican.va). Nem sokkal korábban került sajtó alá az olasz „Famiglia Cristiana” hetilap, amely az enciklikát több millió példányban tette közzé. A lap alig néhány órával az enciklika hivatalos közzététele után került kiszállításra. Hasonló módon terjesztették a katekizmus kompendiumát, amely a Libreria Editrice Vaticana és az Edizioni San Paolo együttműködésével jelent meg.

A Vatikáni Rádió már hat nappal a nyilvánosságra hozatal után jelentette, hogy az enciklika olyan példányszámban fogy Olaszországban, hogy már a harmadik kiadást kellett megjelentetni. Január 25. és 31. között 500 000 példányt adtak el. A könyvesboltokon kívül mintegy 4000 árusítóhelyen hozzá lehet jutni az enciklikához Olaszországban, így autópályák melletti pihenőhelyeken, a repülőtéren, de még a nagy bevásárlóközpontokban is. A pápai körlevél megjelenése után minden nagy újság címlapján szerepelt. A katolikus L’Avvenire „A szeretet megnyilvánulása” címmel, a balközépen álló „Repubblica” pedig „Az egyház kívül áll a politikán” címmel ad közre összefoglalót az enciklikáról.

Világszerte bestseller az enciklika

Ám nemcsak Olaszországban, hanem világszerte bestseller lett az enciklika. Első helyen ugyan Itália áll, de nagyon keresett az angol és a spanyol fordítás is. A német kiadást a Német Püspöki Konferencia kedvező áron kínálja az érdeklődőknek.

Az enciklikát Oroszországban is igen jól fogadták. Tadeusz Kondrusiewicz moszkvai érsek úgy véli: „Az orosz média nagyon érdeklődő, hiszen olyan téma ez, amelyről más vallási tekintélyek nem beszélnek. … Sok újságíró meglepve látja, hogy a pápa nem fél a szeretetről, s azon belül annak testi jelentéséről, az Éroszról beszélni.” A körlevél szintén érinti Oroszország egyik aktuális kérdését, az újra és újra jelentkező feszültséget ortodoxok és katolikusok között: Benedek pápa az enciklikában kijelenti: az egyház karitatív munkája során sohasem fog a prozelitizmus, vagyis az ortodox hívők katolikus egyházba való csábításának hibájába esni.

Válogatásunk forrásai: Vatikáni Rádió, Wikinews, Berliner Morgenpost, Radio Vaticana, kath.net

(Magyar Kurír)

Az enciklika magyarországi sajtóbemutatójára ma (február 17-én) kerül sor Budapesten. Az eseményről a későbbiekben beszámolót olvashatnak.

Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?