Országos gyűjtés a szentföldi keresztények megmaradásáért
2006. március 29., szerda 14:06

A XVII. század kezdete óta a pápák felhívására gyűjtést tartanak nagyböjtben a világ katolikus templomaiban a Szentföldön élő keresztények megsegítésére.
Magyarországon nagyböjt 5. vasárnapján, április 2-án adakoznak a hívek erre a célra.

Hazánkban a nagylelkű adományokból az elmúlt évben csaknem 36 millió forint gyűlt össze, ami hétmillió forinttal több a 2004. évi gyűjtésnél.

Ignace Moussa Daoud bíboros, a Keleti Egyházak Kongregációjának prefektusa nagyböjt elején levelet intézett a világ püspökeihez, melyben rámutat arra, hogy a Közel-Keleten évtizedek óta elhúzódó konfliktusok nyomán „a katolikus közösségek és intézmények elvesztették bevételi forrásaikat a különböző vallási, humanitárius és kulturális kezdeményezések előmozdítására.” A szegénység és a munkanélküliség nagymértékben hozzájárult a keresztény családok elvándorlásához. Izraelben az 5,5 millió zsidó és a 3,5 millió muzulmán felekezetű hívő mellett mintegy 180 ezer keresztény él, közülük csupán 74 ezer katolikus.

„A szentföldi keresztények jelenléte az egész régió békés jövője és az egyetemes egyház java szempontjából fontosabb, mint valaha.” Alapvető érdeke a világ kétmilliárd keresztényének, hogy Jézus földi életének helyszínén „éljen egy olyan közösség, amely az evangéliumi hitet vallja” – hangsúlyozza a bíboros. Üzenetében utal arra, hogy XVI. Benedek pápasága során többször kiemelte az Egyház felelősségét a jeruzsálemi anyaegyház iránt. A Szentatya ez alkalmakkor szeretetéről és imáiról biztosította Jeruzsálemet, az egész Szentföldet és az ott élő keresztényeket.

„A katolikusok kötelessége, hogy imáikkal és konkrét szolidaritásukkal támogassák Jézus földjén élő testvéreiket.” A Keleti Egyházak Kongregációjának prefektusa levele végén XVI. Benedek pápa elismeréséről biztosítja a nagyböjt 5. vasárnapján megrendezésre kerülő gyűjtés sikeréért fáradozó papokat, szerzeteseket és a híveket.

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.