Útmutató egyházi kifejezések helyesírásához
2006. április 4., kedd 14:50

A Szent István Társulat gondozásában megjelent Útmutató egyházi kifejezések helyesírásához című füzet első lépés a magyar katolikus írásgyakorlat problémáinak rendezéséhez. A kiadványt kedden, április 4-én délelőtt mutatták be Budapesten. A 165 szócikkből álló szójegyzék a leggyakrabban használt, bizonytalan helyesírású szavakat gyűjti egybe. Ezzel segítséget kíván nyújtani a katolikus és a világi sajtó munkatársainak, az Egyház intézményeinek és tagjainak.
Bár a kiadvány az egyházi nyelvhasználat egységesítésére törekszik, megállapításai nem kizárólagos érvényűek, nem kíván több lenni puszta útmutatónál.

Mivel az általános magyar nyelvhasználathoz hasonlóan a magyar egyházi nyelvhasználat sem homogén, gyakran nem is lehet egyetlen általánosan érvényes írásmódot megállapítani. A szójegyzék több esetben – elsősorban a kis és nagy kezdőbetűk, valamint az egybe és különírás terén – eltér a magyar helyesírás akadémiai szabályaitól, amit az egyházi nyelvhasználat szaknyelvi jellege indokol.

Az Útmutató egyházi kifejezések helyesírásához kiadvány már a bemutatóján építő észrevételek kapott a sajtó munkatársaitól. Célunk, hogy az egyházi nyelv minden használóját együttgondolkodásra késztessük, ezért kérjük, hogy a szójegyzékkel kapcsolatos javaslataikat, véleményüket juttassák el az alábbi e-mail címre: sajtoiroda@katolikus.hu

A jelen kiadvány csupán kiindulópontja egy későbbi egyházi szakszótár összeállításának, ezért a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Titkársága Egyházi szakszókincs a modern katolikus írásbeliségben címmel önkéntes szókincsgyűjtő pályázatot hirdetett középiskolások és felnőttek számára. A pályázati felhívás itt letölthető.

Példát adtam nektek, hogy amit én tettem, ti is tegyétek meg.