„Szó és tett fedjék egymást – mint az imádságra összetett kezek”
2006. április 26., szerda 12:32

Április 25-én kezdődött a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia Iustitia et Pax Bizottságának tízéves fennállását köszöntő, a bizottság és az Igazságügyi Minisztérium által szervezett kétnapos ünnepi ülés.Az első napon a Jog és erkölcs címmel megrendezett konferencia résztvevőit az Országos Igazságszolgáltatási Tanács épülete látta vendégül.

A rendezvény résztvevőit köszöntötte a bizottsággal kezdettől fogva együttműködő Hanns Seidel Alapítvány, valamint a Konrad Adenauer Alapítvány képviselője, és a Legfelsőbb Bíróság elnöke is.
Mayer Mihály pécsi püspök, a Iustitia et Pax Bizottság elnöke elmondta: a Iustitia et Pax Bizottság – majd Pápai Tanács – a II. Vatikáni Zsinat nyomán alakult meg, hogy a világgal való párbeszéd egyik jele legyen. Később a különböző országokban is megalakultak az egyes bizottságok, a magyarországi a fordulat után kezdte meg működését. Eleinte – 1992-től – inkább kisebbségi kérdésekkel, a különböző nemzetiségek problémáival foglalkozott, 1996-től kapott nagyobb autonómiát. Feladata az egyház társadalmi tanításának közvetítése, rámutatni a társadalom problémáira, s értékeket fölmutatni.

A konferenciáról tartott sajtótájékoztató keretében a püspök hangsúlyozta: „A jog és az erkölcs nemcsak a posztkommunista országokban, hanem nyugaton is kissé szétvált”, és a társadalom nem tudja elfogadni, amikor gyakran azt hallja: „jogszerű, de nem etikus”. „A társadalom jogi érzékét nem szabad ezzel a morális hozzáállással csökkenteni, langyosítani, ellentétbe állítani, hanem meg kell őrizni azt.” Ezért az emberekben lévő „belső iránytűt kell egészségesebbé és hatékonyabbá tenni” – fogalmazott a püspök.

Az első nap előadói között volt Paczolay Péter alkotmánybíró, aki a jog és az erkölcs közötti feszültségekről beszélt, vázolva a természetjog és a pozitív, a törvényalkotók által megfogalmazott jog viszonyát.

Petrétei József igazságügyi miniszter Igazságszolgáltatás vs. jogszolgáltatás címmel megtartott előadása után az Igazságosság és Béke Pápai Tanácsának elnöke, Renato Raffaele Martino bíboros beszélt erkölcs és jog viszonyáról, az egyház társadalmi tanításának tükrében. Gondolatmenete alapjául a Katolikus Egyház társadalmi tanításának kompendiuma szolgált – a már számos nyelvre lefordított vatikáni dokumentum magyarul is hamarosan kapható lesz.

Az ünnepi ülés első napját a Szent István-bazilikában bemutatott szentmise, majd fogadás zárta. A találkozó április 26-án a környező országok Iustitia et Pax Bizottságai képviselőinek találkozójával folytatódik.

fotók: MKPK Titkársága és Magyar Kurír

Renato Raffaele Martino bíboros fotó: Szabó Zsuzsanna

Amit hirdetek, úgy hirdetem, amint az Atya mondta nekem.

Szent György vértanú

Tisztelete valószínűleg a palesztinai Liddából ered. Rengeteg legenda tanúsítja, hogy nagyon népszerű szent a keleti és nyugati Egyházban.

Sigmaringeni Szent Fidél pap, vértanú

Jogot és teológiát tanult. Az egyetemi évek diákmulatságait elkerülte, inkább imádságra fordította szabad idejét.