English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Európai püspöki konferenciák szóvivőinek találkozója Athénban
2004. június 28., hétfő 20:53

 A görög fővárosban tanácskoztak földrészünk püspöki konferenciáinak szóvivői és sajtóiroda-vezetői június 24-26. között. Az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa (CCEE) évente szervez hasonló összejövetelt, mindig más országban. Huszonöt helyi egyház, valamint Renato Boccardo érsek, a Társadalmi Kommunikáció Pápai Tanácsának titkára személyében a Szentszék is képviseltette magát. Magyar részről Veres András, az MKPK titkára és Szerdahelyi Csongor sajtóiroda-vezető volt jelen. (Képünkön Veres András püspök, Aldo Giordani, a CCEE főtitkára és Renato Boccardo érsek, a Társadalmi Kommunikáció Pápai Tanácsa titkára)

A házigazda görög katolikus közösség egyike a legkisebb helyi egyházaknak. A 11 milliós ország túlnyomó többsége az államvallási rangot viselő ortodox egyházhoz tartozik, s mindössze 50 ezer katolikus görögöt tartanak számon, valamint mintegy 200 ezer rövidebb-hosszabb ideig itt tartózkodó külföldi katolikus munkavállalót, akik többsége fülöp-szigeteki, lengyel, albán és arab.

A sajátos helyzetnek megvannak a sajátos nehézségei. A többségi vallás és az állam részéről nincs kellő megértés a vallási kisebbségek iránt. A helyi viszonyokról a szóvivőket részletesen tájékoztatta Nicolaos Focas athéni érsek, és rezidenciáján fogadta őket a görögországi ortodox egyház feje, Christodoulos érsek is. A katolikusok sérelmezik, hogy a két egyház között nincs hivatalos kapcsolat. A hátrányos állami megkülönböztetés II. János Pál pápa 2001-es látogatásának hatására Focas érsek szerint enyhült, de mint mondotta, nagy utat kell még megtenni, hogy a hétköznapokban is valódi, őszinte ökumenikus légkörben élhessenek. A katolikusok legfőbb sérelme, hogy az állam nem tekinti őket az ortodoxokkal egyenrangú állampolgároknak. Személyi okmányukba kötelezően be kell jegyeztetniük, hogy nem ortodox vallásúak, amiből számos hátrányuk származik. A katolikus egyház még ma sem rendelkezik jogi személyiséggel Görögországban.

A görög helyzettel való ismerkedés mellett a szóvivők találkozóján természetesen más témák is napirenden voltak. Az internet lelkipásztori célú hasznosításáról a szentszéki küldött, Boccardo érsek tartott előadást. Az egyes európai püspöki karok internetes honlapjait a holland konferencia szóvivője, Jan Wilhelm Wits hasonlította össze, s megállapította, hogy a világhálón a katolikus egyház egyelőre nem úgy van jelen, mint egy valódi világszervezet, annak ellenére, hogy igen sok és gazdag tartalmú katolikus honlap létezik.

Az idei kommunikációs világnapra kiadott pápai üzenet témájáról– a család és a média kapcsolata – Andrei Saje szlovén szóvivő tartott előadást, John Coughlan pedig az Európai Unió Püspökségei Bizottságának (Comece) azon törekvéséről számolt be, hogy az EU a családok védelmét vegye fel prioritásai közé. A kommunikáció és az etika kapcsolatáról, illetve az olasz püspöki kar sajtóirodájának munkájáról Claudio Giuliodori sajtóiroda-igazgató és szóvivő tájékoztatta a résztvevőket.



(Forrás: MKPK Sajtóiroda)






Napi evangelium
Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.
  Jn 6,60-69

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum