Orosch János püspök levele a Szent Erzsébet Jubileumi Év alkalmából
2006. november 9., csütörtök 09:10

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által meghirdetett Szent Erzsébet Jubileumi Évhez a felvidéki magyar katolikusok is csatlakoznak. A jubileumi évet Orosch János püspök november 19-én 15 órakor szentmisével nyitja meg a pozsonyi dómban. Orosch János ebből az alkalomból írt levelét közöljük.

„Az itt élő nép kell, hogy magáénak érezze magyar múltját, jelenét és jövőjét. Örülünk annak, amiben ez a nép nagy, és szomorkodunk amiatt, amiben vétkes.”

Főtisztelendő lelkiatyák, kedves hívek!

Ez év januárjában a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia imaévet hirdetett a nemzet lelki megújulásáért. Ehhez a kezdeményezéshez nagy örömmel csatlakoztunk mi is. Január 18-án, Árpádházi Szent Margit ünnepén, Bacsfán, a nagy számban megjelent lelkiatyákkal és hívekkel imaévet kezdtünk népünk lelki megújulásáért. Az itt élő nép kell, hogy magáénak érezze magyar múltját, jelenét és jövőjét. Örülünk annak, amiben ez a nép nagy, és szomorkodunk amiatt, amiben vétkes.

Szeretnünk kell hazánkat, élnünk, küzdenünk és dolgoznunk kell érte az Úr Jézus példája szerint, aki Jeruzsálembe való bevonulásakor könnyeket ontott romlásba rohanó nemzetéért. Nekünk különösen is kötelességünk a népünk iránti őszinte és tevékeny szeretet. Hatalmas örökség az, amit szent elődeink – Szent István és Szent László király, Árpád-házi Szent Erzsébet, Boldog Batthyány-Strattmann László, Boldog Apor Vilmos püspök, Boldog Salkaházi Sára, és a többiek – példája ró ránk. Nem szabad eltékozolnunk ezt a szent örökséget!

Hitünk nem csupán ékes szavakat, hanem hűséget, munkát és az igazságért való bátor kiállást kíván tőlünk. Egyházunkat szeretni annyit jelent, mint lelkiismeretesen és hűségesen teljesíteni vallási kötelességeinket, teljes odaadással betölteni keresztény hivatásunkat. Példát adni, és példával terjeszteni az igazlelkűséget, áldozatkészséget. Ezért a nemzetünk lelki megújulásáért meghirdetett imaévben még buzgóbban fáradozzunk, még kitartóbban keressük egyéni és közösségi életünk lelki megújulását, és ne szűnjünk meg imádkozni egyházunkért és nemzetünkért!

A megkezdett imaév folytatásaként a magyar püspöki kar november 19-től Szent Erzsébet-évet hirdetett, a Szent születésének 800. évfordulója alkalmából. Ehhez az évhez szándékozunk csatlakozni mi is, az ugyanezen a napon, a pozsonyi Szent Márton dómban 15.00 órakor tartandó szentmisével, amelyre ezennel a lelkiatyákat és a kedves híveket sok szeretettel meghívom. Szentbeszédet mond P. Brückner Ákos Előd cisztercita atya Budapestről. A szentmise után a szeminárium nagytermében dr. Hafko József teológiai tanár, egyháztörténész előadása hangzik el a pozsonyi „Kék-templomról" és a Szentről.

Szent Erzsébet a szolgálatkész fiatalok, a hű feleségek, a családot gondozó édesanyák, a tevékeny szeretetet gyakorló özvegyek és a hitüket komolyan élő, életszentségre törekvő hívők példaképe. Az ő közbenjárását fogjuk kémi, és a példáját kívánjuk követni a tiszteletére meghirdetett jubileumi évben.

Főpásztori áldásomat adom minden kedves atyára és híveikre.

Nagyszombat, 2006. október 25.

+ Orosch János püspök, általános helynök

(Orosch János fotó: Magyar Kurír)

Jézus mondja: Az én juhaim hallgatnak szavamra.

Szent Adalbert püspök, vértanú

Előkelő családból származott, és a keresztségben a Woytech nevet kapta. Magdeburgban nevelkedett. 982-ben Ditmár prágai püspök szentelte pappá, és nem sokkal később utóda lett a püspöki székben.