English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Ófehértón megnyitották a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Szent Erzsébet-évét
2006. november 15., szerda 08:23

Bosák Nándor megyéspüspök a Debrecen-Nyíregyházi Egyházmegye Szent Erzsébet-évét az egyházmegye egyik legrégebbi – Szent Erzsébet-titulust viselő – templomában, Ófehértón nyitotta meg a templom búcsújának keretében 2006. novemberber 12-én.


Mint ismeretes, Árpád-házi Szent Erzsébet születésének 800. évfordulója alkalmából a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia a 2007-es esztendőt jubileumi évvé nyilvánította. A Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegye Szent Erzsébet-évét Bosák Nándor püspök az egyházmegye papjaival együtt bemutatott szentmisével nyitotta meg. Homíliájában, Szent Erzsébet életének állomásait kiemelve a kitartó hitre, a példaértékű házasságra, az irgalmas szeretet gyakorlására hívta fel a figyelmet.

"Erzsébet boldog házasságban élt, annak ellenére, hogy nem ő választotta ki a férjét. Együtt nőttek fel, így egy mély bensőséges igaz szerelmi házasság született. Erzsébet a férjében olyan támaszt talált, aki megértette az ő gondolkodását és a segítségére sietett. Erzsébet mélységes szeretetet érzett a szegények iránt. A krónikák számtalan története tanúsítja ezt. Gyermekkorától kezdve mindig benne volt a szegények iránti szeretet. Lehajolt az elesettekhez. Férjére mindenben számíthatott. Megvédte a feleségét támadásoktól. Amikor Erzsébet elveszítette a férjét, Lajost, a tragédia mélyen érintette, nagy fájdalommal töltötte el, de Isten iránti szeretete, a szegények szolgálata, a másokhoz odafordulás a segítségére volt. Szent Erzsébet az igazi házasságnak példája is lehet" - mondta a püspök.

Ófehértó, a Nyírségben található Árpád-kori települést már 1137-ben népes lakosságszámmal bírt. A faluról, amely egy sziksótól fehérlett kiszáradt tó mellett keletkezett (innen a neve: Ófehértó), írásos említés található a Váradi Regestrumban már 1220-ban. Barokk tornyú gótikus templomának története a XIV. századra nyúlik vissza.

A templom legrégebbi része a sekrestye. Valószínűleg ez volt az első kőtemplom. A később mellé épített nagyobb templom az évszázadok folyamán tönkrement, az akkori építményből megmaradt egy falrész, ennek külső vakolata világosabb színezetű. A templomot 1640-ben újjáépítették. A falakon megtalált írás szerint „Mihály kőmíves a régi romokra egy köpenyfalat borított, és úgy emelte fel a falakat. A torony 1750-ben épült hozzá.

A templom belsejében 1953-ban feltárt XIV. és XVII. századi freskók szenteket, vértanúkat, újszövetségi jeleneteket ábrázolnak, a szegényeknek alamizsnát osztogató Árpád-házi Szent Erzsébete freskó pedig minden bizonnyal Magyarország legrégebbi Szent Erzsébet-ábrázolását is jelenti 1420 tájáról.

Ezek a patinás, évszázadok múltjáról üzenő falak méltó környezetet jelentettek a jubileumi év egyházmegyei megnyitásának.

Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegye/Magyar Kurír/katolikus.hu








Napi evangelium
Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?
  Jn 6,52-59

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum