English version Italiano magyar változat
nyil Nyitólap
nyil Püspökök
nyil Katolikus Lexikon
nyil Könyvtár

Ajánló
Családjaink.hu
Eucharisztikus Kongresszus
Katolikus Karitász
Liturgia.hu
Magyar Kurír
Új Ember
Vatikáni Rádió
Szent István Rádió, Eger
Mária Rádió
nyil Katolikus média bővebben





Szent Erzsébet útján (6)
A kaposvári egyházmegyében
2007. május 9., szerda 14:22

SomogybabodA Balatontól a Dráváig húzódó püspökség területén tizenkét Szent Erzsébet oltalmába helyezett miséző helyet találunk. Többségük a második világháború után épült. Némelyiknek nemhogy tornya, de még önálló épülete sincs. Valamennyiben jelen van azonban a szent magyar királylány rászorultakat megsegítő példája. Szükség is van erre, hiszen az érintett települések többségében bizony az elöregedés, a munkaalkalom hiánya, a rossz közlekedés súlyos tehertétel.

A Balaton-menti települések egyetlen Szent Erzsébet templomával Balatonfenyves dicsekedhet. Lékai László veszprémi püspök kezdeményezte a hetvenes években, hogy itt új plébániatemplom szülessék. A vasút és a tópart közötti üdülőövezetben, fenyőfás ligetben emelkedő beton-klingertégla-fém támpillér elemek felhasználásával készült nyeregtetős istenháza a hetvenes évek stílusjegyeit viseli magán. Előtte Till Aran puritán, kenyeret osztó Szent Erzsébet szobra látható.

HácsFenyvestől délre, a somogyi dombok között bújik meg Hács község, amely Lengyeltóti filiája. Neoromán stílusú kis temploma freskói miatt fontos helyet foglal el a hazai Szent Erzsébet-templomok között. Az ötvenes évek elején építették. A rendek feloszlatása után egy ferences szerzetes, Balázsy Antal Máriusz kapott ide kinevezést, és nem tétlenkedett. A falu apraja-nagyja hordta össze az építőanyagot, és építette fel a templomot, mégpedig úgy, hogy a Balaton északi oldaláról bárkákban úsztatták át a bazaltkövet, és ökrös szekerekkel fuvarozták le Hácsra. Szép freskók örökítik meg e folyamatot a templom szentélyében. A hajóban pedig valóságos képregény számol be Szent Erzsébet életéről. A freskók a szintén ferences, Forró Dezső Kamil alkotásai.

A szomszédos Somogybabodban korábban csak iskolakápolna volt, amelyet azonban a szocializmus korai szakaszában elvettek az egyháztól, és raktárrá alakították, mondván, már olyan világ van, amikor nincs többé szükség a vallásra. A kápolnából csak a Szent Erzsébet-szobor maradt meg. A nép azonban nem nyugodott bele, hogy nincs hol misézni. Addig zúgolódtak, míg a téesz elnök az egyház tulajdonában lévő telekre felhúzott egy épületet, amelyet a tervrajzon már árulkodóan módon úgy tűntettek fel, mint a Petőfi TSZ imaháza... Így épült meg a mai templom 1971-ben, amely 1988-ban tornyot is kapott. A templom első dísze az iskolakápolnából egyetlenként kimentett Erzsébet szobor, és ezzel eldőlt, ki is legyen a védőszent.

KötcseA Balatonszárszótól kissé délre fekvő Kötcse neoromán temploma 1947-ben épült, és a hácsi templomból már ismert ferences Kamil atya festette itt is a szentély szép freskóját, amely a fejedelmi palotát maga mögött hagyó, a szegénységet önként vállaló védőszentet ábrázolja négy kicsi gyermekével, Krisztus keresztje körül.

NagytoldipusztaAz Andocshoz tartozó Nagytoldipuszta és az egyházmegye déli részén, Szigetvárhoz közel eső Istvándi misézőhelyei az egyházmegye legszerényebb Szent Erzsébet-kápolnái. Egyiket pajtából, a másikat egy parasztház tisztaszobájából alakították ki. Egy-egy kis szobor jeleníti meg a védőszentet, és Nagytoldpusztán az oltárterítőre rá van hímezve: „Erzsébet, imádkozzál értünk!” Istvándi érdekessége, hogy középkori temploma a környék legszebb épületei közé tartozott. A település neve vélhetően az egykori templomtitulusra utal. Az ősi templomot a török hódoltság alatt lerombolták, és a későbbi templom protestáns kézre került. A mai katolikus kápolnát a második világháború éveiben alakították ki, és azért lett titulusa Szent Erzsébet, mert az ő szobra volt a kis kápolna első „berendezési tárgya”.Lulla

Az egyházmegyében, de talán az országban is egyedül a tabi plébános, Takács Lajos dicsekedhet azzal, hogy két Szent Erzsébet-kápolnában is szokott misézni. A nagybábonyi 1955-ben, a lullai 1983-ban lett felszentelve. A plébános festette mindkettő oltárképét. A lullaiban Erzsébet keresztet vetni tanítja legkisebb gyermekét, a nagybábonyiban pedig köntösével takar be egy kicsinyét tartó szegény édesanyát.

KazsokKazsok Szent Erzsébetről nevezett iskolakápolnája azért figyelemre méltó, mert itt eredeti formájában látható, ami egykor oly gyakori volt: egy tető alatt a tanítói lakás és az egy tantermes iskola. A tanterem egyik végében ma is ott a régi, plafonig érő, szétnyitható fa paraván, s mögötte az oltár, vagyis a kápolna szentélye. Az épületet évtizedek óta nem használják iskolának, s a tanítói lakást is később orvosi rendelőként használták, ma már ez is kiköltözött. Helybeli festő által készített Szent Családot és Szent Erzsébet ábrázó freskói egyszerű, bájos alkotások.

SomodorSomogyország három további Szent Erzsébet temploma igen fiatal, bár a településeken e védőszent oltalma alatt korábban is volt miséző hely. A somodori tavaly készült el, jelentős önkormányzati támogatással, a Zselicségben lévő kaposgyarmati templomot májusban 19-én szenteli fel Balás Béla püspök, és a Miklósihoz tartozó Somogydöröcske kis templomának szentelése is ebben az évben várható.

Ma már nem is jelzik a térképek a Nagyatád közeli Nagyállást, ahol egykor hatvan család lakott. Az ötvenes években vasárnaponként az itteni iskolakápolnában, vagyis tanteremben a mise előtt a falról leakasztották Lenin képét, és a helyébe Szent Erzsébetet helyezték, s a mise végén vissza. Ma már egyik képnek sincs helye, csak néhány romos fal emlékeztet Nagyállásra. Egy tollvonással fölszámolták a kis falut az erőltetett iparosítás időszakában.

 

Kép és szöveg: Szerdahelyi Csongor








Napi evangelium
Hogyan adhatja testét eledelül nekünk?
  Jn 6,52-59

>>> Napi evangélium
Eseménynaptár


PPKE



Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2021-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum