Szent Erzsébet útján (9)
Erzsébet-kápolna Nagyboldogasszony tiszteletére
2007. augusztus 14., kedd 10:56

A Szegedet Bajával összekötő 55-ös út mentén, Ásotthalomtól néhány kilométerre az erdőtől elhódított kis tisztáson áll a Back-kápolna, amit a helybeliek Erzsébet-kápolnának is neveznek. A vakolatlan, szürke épületet Back Bernát szegedi üzletember és politikus emeltette – ahogyan azt egy emléktábla is rögzíti – „korán elhunyt, felejthetetlen fia, Dr. Begavári Back Ottó emlékére” 1937-ben.

Az épület népszerű nevét az alapító feleségéről kapta. A házaspár fából faragott stalluma ma is megtalálható a kápolnában. A férj és a feleség egykori helyének azonosításában a látogató segítségére van a pad háttámláján ábrázolt két védőszent: Bernát és Erzsébet domborműve. Árpád-házi Szent Erzsébet alakja az épület fából készült homlokzatán kialakított kis fülkében is helyet kapott, a mai látogató a szobornak azonban már csak hűlt helyét találja, azt ugyanis ellopták.

A kápolnát Nagyboldogasszony tiszteletére szentelték. Oltárképe Szűz Mária megkoronázásának igen ritka ábrázolása: az alkotó mind a három isteni személyt emberi alakban jeleníti meg. Azonosításukban a glóriák szimbolikája igazít el: az Atyáén háromszög, a Fiúén kereszt, a Szentlélekén lángnyelvek láthatók.
A kápolnában évente kétszer, Nagyboldogasszonykor és Magyarok Nagyasszonya ünnepén gyűlik össze szentmisére a környező falvak és tanyák népe.

A Szeged-Csanádi Egyházmegye egy másik, szintén Árpád-házi Szent Erzsébet oltalmát évező temploma a fábiánsebestyéni plébániatemplom. A főoltárképét, Lienzen-Mayer Sándor ismert alkotásának mását – Szent Erzsébet és a koldusasszony – a falu két védőszentje, Szent Fábián pápa és Szent Sebestyén vértanú fogja közre. A kompozíción nem találkozunk a magyar királylány megszokott attribútumaival, a rózsákkal, a cipóval vagy a koronával. Előkelő származására a hermelin palást utal, amit a gyermekét átkaroló koldusasszony vállára terít. A festő e mozdulatban Szent Erzsébet lényének egyik legjellemzőbb vonását ragadta meg: a szegények és elesettek szolgálatát.

Kép és szöveg: Rochlitz Bernadett

Ne ítélkezzetek, hogy fölöttetek se ítélkezzenek!

Gonzága Szent Alajos szerzetes

Alajos 1568-ban született Castiglioneban (Mantova mellett), atyja mantovai őrgróf volt. Már fiatal korában megtanulta, hogy heves természetét fékeznie kell. Apród volt Firenzében, majd Madridban II. Fülöp király udvarában. Komolysága és vallásossága már akkor feltűnt. 17 éves korában belépett a Jézus Társaságba, miután kitartóan ostromolta apját, hogy megkapja erre az engedélyt. Szerzetesnövendék volt Rómában, amikor ott kitört a pestisjárvány. Önfeláldozóan ápolta a betegeket, majd őt is elragadta a járvány. Meghalt 1591. június 21 -én.