Püspökszentelés Nagyboldogasszony napján Esztergomban
2007. augusztus 14., kedd 14:43

Szűz Mária mennybevételét augusztus 15-én ünnepli a világegyház. E parancsolt ünnep – ami a katolikusok számára misehallgatási kötelezettséget jelent – ősi magyar elnevezése Nagyboldogasszony.

Az Egyház szent hagyománya szerint Jézus nem engedte át a földi enyészetnek édesanyja testét, hanem magához emelte a mennyei dicsőségbe. Mária elszenderedésének ünnepét Jeruzsálemben már a VI. században ünnepelték, és a VII. századtól Rómában is elterjedt. Az ünnepet Szent István király is megülte, és e napon ajánlotta Magyarországot Szűz Mária oltalmába. Ezért nevezzük őt Magyarország égi pártfogójának, vagyis Patrona Hungariae-nak. Szent István 1038-ban Nagyboldogasszony napján hunyt el.

Ezen a napon szenteli püspökké Erdő Péter bíboros, Ternyák Csaba egri érsek és Schönberger Jenő szatmári püspök Cserháti Ferencet az esztergomi bazilikában a 10.30-kor kezdődő szentmise keretében.
XVI. Benedek pápa Cserháti Ferencet június 15-én nevezte ki az Esztergom-Budapesti Főegyházmegye segédpüspökévé, akinek a jövőben is a külföldi magyarok lelkipásztori ellátásának irányítása a feladata. A Szentatya az új püspöknek Centuria címzetes püspöke címet dományozta.

Külföldön élő római katolikus magyarok

A külföldön élő magyar, illetve magyar származású katolikusok száma: kb. egymillió.

Külföldi magyar egyházi közösségek, missziók, lelkészi központok száma kontinensenként:

Észak-Amerika: 29
– Amerikai Egyesült Államok: 16 (Chicago, Cleveland I+II, Detroit, Devon, East Chicago, Fairfield, Irving, Matawan, New Brunswick, New York I+II, Orange Ville, Passaic, Perth Amboy, Porotola Valley +32 magyar közösség, ahol nincs magyar pap)
– Kanada: 13 (Calgary, Courtland I+II, Hamilton I+II, London, Montreal, Ottawa, Toronto, Vancouver, Welland I+II, Windsor + 3 magyar közösség, ahol nincs magyar pap)

Dél-Amerika: 2
– Brazília: 1 (Sao Paulo)
– Venezuela: 1 (Caracas)

Európa: 28
– Anglia: 2 (London, Rochdale)
– Ausztria: 5 (Bécs, Graz, Innsbruck, Klagenfurt, Linz)
– Belgium: 2 (Brüsszel, Liege)
– Franciaország: 2 (Lyon, Párizs)
– Németország: 11 (Augsburg, Frankfurt/M, Hamburg, Karlsruhe, Köln, München, Münster, Nürnberg, Passau, Stuttgart, Würzburg)
– Norvégia: 1 (Oslo)
– Olaszország: 2 (Firenze, Róma)
– Svájc: 3 (Basel, Fribourg, Zürich)

Ausztrália: 3 (Adelaide S. A., Melbourne VIC, Sydney NSV)

A külföldön élő magyar és magyarul beszélő katolikus papok létszáma: 280
(Magyar szolgálatban: 98, közülük 63 főállásban, 35 pedig besegít a magyar lelkipásztori szolgálatba.)

(Forrás: MKPK Sajtóiroda)

Uram, kihez menjünk? Az örök élet igéi nálad vannak.