Az Apostoli Hitvallás (Hiszekegy)

Hitünk legfontosabb igazságainak összefoglalását Apostoli Hitvallásnak nevezzük, mert elemeiben az apostolokra megy vissza. Ez a hit ősi szabálya. Eleinte a keresztelésnél, később más szertartásokban is mondták. De nem csak hitvallás, hanem imádság is: Isten titkainak imádó szemlélése, hálaadás a kinyilatkoztatott igazságokért és Istennek szóló hűség-nyilatkozat. Nem csak az Istenhez szóló beszéd lehet imádság, hanem az Istenről szóló is. - Szertartásokon kívül is rendszeresen éljünk vele hitünk erősítésére.

HISZEK EGY ISTENBEN,
mindenható Atyában, mennynek és földnek Teremtőjében.
És Jézus Krisztusban, az Ő egyszülött Fiában, a mi Urunkban;
aki fogantatott Szentlélektől, született Szűz Máriától;
szenvedett Poncius Pilátus alatt;
megfeszítették, meghalt és eltemették.
Alászállt a poklokra, harmadnapon feltámadt a halottak közül;
fölment a mennybe, ott ül a mindenható Atyaisten jobbján;
onnan jön el ítélni élőket és holtakat.
Hiszek Szentlélekben.
Hiszem a katolikus Anyaszentegyházat;
a szentek közösségét, a bűnök bocsánatát;
a test feltámadását és az örök életet. Ámen.

Mester, mi jót kell tennem, hogy eljussak az örök életre?

Szent Bernát apát, egyháztanító

Bernát 1090-ben született burgundiai nemes családból. Négy évvel anyja halála után belépett Citeaux (innen a ciszterci rend neve) reformkolostorába. Később 12 szerzetessel új kolostort alapít Clairvaux-ban. Életműve rohamosan fejlődött, úgyhogy haláláig nem kevesebb, mint 68 új kolostor létesült. De nemcsak a szerzetesi élet felvirágoztatása foglalkoztatta, hanem az egész Egyház gondjai is. Tanácsadója volt pápáknak, püspököknek és fejedelmeknek egyaránt. Lendületes, nagy hatású szónok volt. Lelki életét jellemzik saját szavai: ?Az istenszeretet mértéke a mérték nélküli szeretet.? A sok munka és önmegtagadás idő előtt felőrölték erejét. Meghalt 1153. augusztus 20-án.

Legyen a kezdőlapom!      Mozgó ünnepek 2031-ig (pdf)       Mobil változat       RSS       Impresszum