II. János Pál első egészalakos szobra
2008. március 28. péntek 11:07


A három éve elhunyt II. János Pál egészalakos köztéri szobrát március 29-én 10 órakor áldja meg Erdő Péter bíboros a rákoshegyi Szent István téren. A leleplezést követően Juliusz Janusz apostoli nuncius mutat be szentmisét a szobor közelében álló Lisieux-i Szent Teréz-templomban a Magyar Lengyel Barátság Hete alkalmából.


Babusa János alkotása monumentális, mégis emberi léptékű. A ligetes tér közepén lévő templom mellett emelt kis dombon áll a két és fél méteres süttői mészkőtömbből faragott szobor. A művész az idős, botra támaszkodó, de betegsége ellenére is fiatalos, erőt és szeretetet sugárzó pontifexet igen élethűen mintázta meg. Az alkotónak sikerült a kőből elővarázsolnia azt a személyt, aki jellegzetes mosolyával emlékezetünkbe oly mélyen belevésődött: a szentatyát, milliók reménységét és bátorítóját, aki ma is hirdeti mindannyiunk számára: Ne féljetek!

A szobrász szerint, aki maga is katolikus, a pápa elanyagiasodott világunkban az emberi lét igaz értékeit testesítette meg életerősen ugyanúgy, mint hangjától is megfosztott utolsó napjaiban. Alkotásában az elerőtlenedő, hajlott testet is legyőző szeretetet és hitet akarta megörökíteni. A művész II. János Pál temetése napján határozta el, hogy megmintázza a világ plébánosát. A negyven centis bronz makett megnyerte szűkebb hazája, a XVII. kerület polgármesterének tetszését. Az önkormányzat támogatásával készülhetett el és került a helyére március 26-án az elkészült alkotás.

Karol Wojtyla 2005. április 2-án hunyt el. Azóta már több helyen és módon is állítottak neki emléket. Lakiteleken Lantos Györgyi mellszobrát 2005-ben avatták fel, Győrfi Sándor 2007-ben készült reliefje Máriapócson látható és Pécsett utat neveztek el II. János Pálról. A pápa halálának harmadik évfordulóján Badacsonyban is emlékhelyet avatnak tiszteletére, melynek alkotója Udvardy Erzsébet festőművész.

A rákoshegyi emlékmű Budapest második köztéri pápaszobra. A budai várban, a Mátyás-templom közelében 1936-ban leplezték le a város török alóli felszabadításában elévülhetetlen érdemeket szerzett Boldog XI. Ince szobrát, melynek alkotója Damkó József.



       
    (Forrás: MKPK Sajtóiroda)