Basilica minor rangot kapott a máriagyűdi kegytemplom
2008. augusztus 14. csütörtök 10:05


XVI. Benedek pápa a máriagyűdi kegytemplomot basilica minor rangra emelte. Az ünnepélyes kihirdetésre szeptember 14-én szentmise keretében kerül sor.

Máriagyűdön vezetett keresztül egykor az Eszéket Péccsel összekötő római út. A hegy alatti forrásnál állt az Istenanya szobra, melyet az itt élő keresztények állítottak. A pécsváradi bencések 1006-ban kápolnát építettek a szobor fölé. 1148-ban II. Géza király, a bizánci császár elleni hadjárata során, itt kért segítséget a Szűzanyától, majd hálából megnagyobbíttatta a kápolnát.

A kegyhely sértetlenül átvészelte a török időket de a Mária-szobor eltűnt. A XVII. században csodás események történtek a környéken. A Boldogságos Szűz megjelent Ispány Mátyás és Kopics János siklósi lakosoknak, akik szőlőművelésből jöttek hazafelé. A Szűzanya azt kérte, hogy újra a katolikusoké legyen a templom. 1687-ben Vecchi Gábor szigetvári várúr a templomot újra a katolikusok kezére adta. Máriagyűd 1698-ban Kaproncáról új kegyszobrot kapott.

A Rákóczi szabadságharc idején, miközben újra csodás jelenések történtek, a kegyszobrot a veszedelmek elől először Siklósra, majd Eszékre menekítették, Jelenleg is az ottani ferences templomban látható. 1713-ban Nesselrod Ferenc pécsi püspök új szobrot adományozott a kegyhelynek, ma ez áll a főoltár trónusán.

A hívek adományaiból és a Batthyány család támogatásával megnagyobbították a templomot és felépítették a rendházat. A csodás gyógyulások sora is folytatódik, 1723 és 1799 között 302 esetet jegyeznek fel a zárda évkönyveiben. Ezek hírére VII. Pius pápa Máriagyűdöt 1805-ben hivatalosan is kegyhellyé nyilvánította.

A nagyszámú zarándoknak a templom kicsinek bizonyult, ezért 1937–38-ban szabadtéri oltárt építettek. 1950 szomorú esztendő a magyarországi egyházak számára. A rendek feloszlatásakor, 1950. június 10-én a ferenceseknek távozniuk kellett Máragyűdról, melynek gondozását egyházmegyés papok vették át.

A templom és a tornyok tetőcseréje 1991-ben, külső tatarozására 1993-ban került sor, a templombelsőt egy évvel később festették ki. 1996-ban felújították a régi padlózatot, így nyerte el a templom mostani formáját.