Bazilika rangot kapott Máriagyűd kegytemploma
2008. szeptember 15. hétfő 12:16

XVI. Benedek pápa június 24-én basilica minor rangra emelte a máriagyűdi kegytemplomot. A Szentatya határozatát Juliusz Janusz érsek, apostoli nuncius hirdette ki a szeptember 14-én bemutatott ünnepi szentmise keretében.

Mária születésének ünnepén azzal szeretnénk kifejezni Isten Anyja iránti tiszteletünket, hogy a máriagyűdi kegyhely a basilica minor címet kapja meg. Ezt a titulust szeretett pápánk, XVI. Benedek adományozza, aki elődjéhez, Isten Szolgája II. János Pál pápához hasonlóan az Egyházat nagy buzgósággal bízza mennyei édesanyánkra, az Egyház Anyjára. Ma a Szentatya Lourdes-ba zarándokol el, hogy megemlékezzen annak 150 éves évfordulójáról, hogy a Szeplőtelen Szűz megjelent egy szegény kislánynak, Soubirous Bernadette-nek. Tudjuk, hogy XVI. Benedek pápa, amikor a Vatikánban van, mindennap lemegy a kertbe, ahol egy Lourdes-i barlang is található, hogy a Szűzanya szobra előtt elimádkozza a rózsafűzért – fogalmazott Juliusz Janusz nuncius.

Az érsek így folytatta köszöntőjét: Magyarország kereszténnyé válásától kezdve a király és a magyar nép megértették Szűz Mária pártfogásának fontosságát. Az Isten Anyjának adott Magna Domina Hungarorum, azaz Mária Magyarok Nagyasszonya titulus nemcsak merő külsőség, hanem a hívek érzéseit fejezi ki, akik bizalmukat és reményüket Miasszonyunk kezébe helyezik. Néhány helyen, ahol a nép különleges tisztelettel övezte Máriát, ő nagy szeretettel válaszolt, csodákat is kiesdekelve Fiánál, Jézusnál sokaknak, akik a közbenjárását kérték. Máriagyűd egy azok közül a kiváltságos helyek közül, ahol a Szűz anyai szeretete sok alkalommal, csodálatos módon fejeződött ki nemcsak a múltban, de a jelenben is.

Juliusz Janusz külön kiemelte, hogy a kegyhelyen különböző származású és nyelvű hívek találnak vigasztalást, akik ez alkalommal is szép számmal vettek részt a szertartáson. A szentmise homíliájában Mayer Mihály pécsi megyéspüspök német nyelven is szólt az egybegyűltekhez, a szentmise záróáldása előtt pedig Juliusz Janusz nuncius köszöntötte a horvát anyanyelvű zarándokokat.

A kegyhely történetéről bővebben a Magyar Kurír Háttér rovatában olvashatnak.

Forrás:Magyar Kurír