CCEE közgyűlés Esztergomban
2008. szeptember 30. kedd 14:43

Ünnepélyes szentmisével kezdődik az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsának (CCEE) közgyűlése szeptember 30-án 18.30-kor az esztergomi bazilikában. Az október 3-ig tartó ülés témáit nemzetközi sajtótájékoztató keretében ismertette Erdő Péter bíboros, a CCEE elnöke és Janka Ferenc főtitkár-helyettes.

A tanácskozás fő témája az egyház és a média viszonya. Erdő Péter bíboros hangsúlyozta, hogy a tömegtájékoztatás új, modern, és hagyományos eszközeit egyaránt a közjó érdekében kell használni – erre hívja fel a figyelmet a Tömegtájékoztatás Pápai Tanácsa, és ezt kéri a média munkatársaitól a Szentatya is.

A CCEE kezdeményezésére felmérést végeztek arról, milyen a média egyházról alkotott képe, az egyházi témák hogyan jelennek meg a médiában, illetve a püspöki konferenciáknak milyen eszközök állnak rendelkezésre, hogy – eleget téve missziós küldetésüknek – az evangéliumot hirdethessék a változó világban. A közgyűlésen ismertetik és értékelik a kutatás eredményeit.

A tanácskozáson meghallgatják a testület bizottságainak (Európai Püspöki Médiabizottság, Elvándorlók Bizottsága, Hitoktatási és Oktatási Bizottság, valamint Európai Hivatásgondozó Intézet) beszámolóit.

A püspöki konferenciák elnökei áttekintik a CCEE és más földrészek hasonló szervezetei közötti együttműködést. Polycarp Pengo, Dar-es-Salaam-i érsek, az Afrikai Püspöki Konferencia Tanácsának elnöke az európai és afrikai püspökök együttműködését ismerteti. Az európai és latin-amerikai püspökök közti kapcsolatokról szól Héctor Miguel Cabrejos Vidarte érsek, a Perui Püspöki Konferencia elnöke és a Latin-amerikai Püspöki Konferenciák Tanácsa missziós bizottságának elnöke.

Az európai intézmények működéséről és a bővítési folyamatról az Európai Unió Püspöki Konferenciáinak Bizottsága képviselői számolnak be. A főpásztorok rövid tájékoztatást kapnak néhány aktuális témában, többek között a katolikus hit oktatásáról, az őssejtkutatásról, az eutanáziáról és az iszlámmal való párbeszédről.

Az esztergomi találkozón a résztvevők megválasztják a CCEE új főtitkárát.

A kedd esti szentmise főcelebránsa Christoph Schönborn bíboros, bécsi érsek lesz. Az európai püspöki konferenciák elnökeit október 2-án fogadja Sólyom László, a Magyar Köztársaság elnöke.

MKPK Sajtóiroda/Magyar Kurír