Ülésezett a püspökök testülete
2008. december 4. csütörtök 13:34

A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia december 2-3-án megtartotta téli rendes ülését. A konferencia meghívására az ülésen részt vett Jožef Smej püspök, a Szlovén Püspöki Konferencia, Majnek Antal püspök, az Ukrán Római Katolikus Püspöki Konferencia és Német László püspök, a Szent Ciril és Metód Püspöki Konferencia képviselője.

Az első nap folyamán a konferencia tagjai Székely János esztergom–budapesti segédpüspök személyében új cigánypasztorációs referenst választottak. Az Egyház lényegi küldetése, hogy minél több emberhez eljuttassa az örömhírt. A püspöki konferencia jóváhagyta az Ószövetség lovári nyelvű fordítását. Ezzel a 2003-ban kiadott Újszövetség után a Biblia évében teljessé vált a Szentírás szövege ezen a nyelven is.

Bíró László püspök, akit XVI. Benedek pápa katonai ordináriussá nevezett ki, felmentését kérte a Központi Papnevelő Intézet rektori megbízatása alól. A püspökök testülete Dr. Kuminetz Géza professzort, a PPKE Hittudományi Karának dékánját választotta meg utódjának.

Benvin Sebastian Madassery verbita szerzetes beszámolt a Pápai Missziós Művek tevékenységéről, többek között arról, hogy kezdeményezték a Missziós Gyermekek Társasága újraindítását. A társaság 8-14 éves korú gyermekek mozgalma, amely a világ számos országában jelen van. Jelszavuk: Kis imával és kis áldozattal – gyermekek segítenek a gyermekeknek. Célja, hogy felébresszék a gyermekekben a missziós tudatot és támogassák a jótékonyság és a keresztény szolidaritás iránti nyitottságot.

Felelősségünk a teremtett világért címmel a testület körlevelet adott ki, amely az ülés alatt jelent meg. A körlevélhez három kötetes pedagógiai segédanyag tartozik, mely hamarosan megvásárolható a katolikus könyvesboltokban.

A konferencia Állandó Tanácsa találkozott a Szuverén Máltai Lovagrend magyarországi vezetőségével, akik beszámoltak elmúlt évi tevékenységükről, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat sokrétű karitatív munkájáról.

A konferencia ülése alatt Sólyom László köztársasági elnök fogadta a magyarországi és a határon túli magyar egyházi vezetőket. A találkozón részt vett Erdő Péter bíboros, az MKPK elnöke, Kocsis Fülöp hajdúdorogi megyéspüspök, Mohos Gábor, az MKPK titkára, valamint a határon túli magyar katolikus egyházmegyék képviseletében hét püspök. Ezt követően az egyházi vezetők látogatást tettek Szili Katalinnál, az Országgyűlés elnökénél.

A Magyar Pálos Rend pápai jóváhagyásának hétszázadik évfordulója alkalmából Erdő Péter bíboros, Juliusz Janusz apostoli nuncius, Izydor Matuszewski, a rend generálisa, a püspöki konferencia tagjai és a pálos szerzetesek mutattak be szentmisét december 3-án az Egyetemi templomban. Az ünnepi alkalomból a Gellért-hegyi Sziklakápolna használati jogát Erdő Péter bíboros, az Esztergom–Budapesti Főegyházmegye főpásztora hivatalosan átadta a pálos rendnek.