Bosák Nándor püspök Debrecen díszpolgára
2009. április 9. csütörtök 09:30

Bosák Nándornak, a Debrecen–Nyíregyházi Egyházmegye püspökének ítélte az idei díszpolgári címet a cívisváros önkormányzatának képviselő-testülete. Az elismerést a város napja alkalmából megtartott ünnepi közgyűlésen, április 8-án vette át a megyéspüspök.

I. Lipót király 1693. április 11-én adományozott a cíviseknek kiváltságlevelet, s azzal szabad királyi városi rangra emelte. A város napjáról 1991 óta emlékezik meg hivatalosan is Debrecen. A kitüntetés átadására a város napja alkalmából került sor.

A díszpolgári címben részesült – idén 70 éves – Bosák Nándor 1993 óta vezeti az akkor létrehozott egyházmegyét. Eddigi püspöksége során egyebek mellett két lakótelepen épült templom, és a régiek is megújultak. Igyekszik elősegíteni a keresztény felekezetek együttműködését, felelősséget érez az ifjúságért, s több alapítványt, civil szervezetet is támogat. Műveltsége, nyitottsága, teológiai felkészültsége, ökumenikus gondolkodása és emberi tulajdonságai miatt köztisztelet övezi.

A díszpolgári cím átadása után Kósa Lajos polgármester rámutatott: Bosák Nándor kitüntetése történelmi tett a kálvinista Rómában, s örül, hogy ilyen döntés születhetett a nyakas cívisek között.

Pro Urbe elismerésben részesült Szemerédy Miklós, nyugalmazott erdőmérnök, erdészeti szakértő, illetve Vad Zsigmond református lelkész, a Debreceni Református Egyházmegye esperese.

A kitüntetettek nevében Bosák Nándor köszönte meg az elismeréseket. Mint mondta, a város nem szűkkeblű, hiszen a katolikus püspököt, továbbá az egyházi kultúrát is befogadta. A város képéhez hozzátartozik az az erkölcsiség és szellemiség, amelyet mi hordozunk, és hiszem, hogy erre is szüksége van a Debrecennek – tette hozzá, és eredményes, sikeres városépítést kívánt.

(forrás és fotó:  Debrecen Online és Magyar Katolikus Rádió)