Tanúságtétele ma is aktuális
Szentmise Mindszenty József halálának évfordulóján
2009. május 3. vasárnap 17:00


„Egyházát és hazáját szenvedélyesen, hűségesen szerette, és nemcsak nyilatkozatokkal, de tetteivel is bizonyította, hogy erre áldozza egész életét” - mondta beszédében Erdő Péter bíboros május 2-án Esztergomban, a Mindszenty-emlékmisén, melyen jelen volt Juliusz Janusz apostoli nuncius, Paskai László bíboros, Ternyák Csaba, Bábel Balázs és Márfi Gyula érsekek, Spányi Antal, Kiss-Rigó László és Kocsis Fülöp megyéspüspökök, Székely János, Udvardy György, Ladocsi Gáspár és Cserháti Ferenc segédpüspökök.

A bazilikát megtöltötték a már hagyományos Mindszenty-zarándoklatra érkezett hívek, akik közül sokan gyalogosan vagy kerékpáron jöttek, az út fáradságát is felajánlva hazánkért és Mindszenty József bíboros boldoggáavatásáért.


Szentbeszédében Erdő Péter a felolvasott evangéliumi szakaszra (Jn 6,60-69) emlékeztetve kiemelte: a hit, bár emberi döntést kíván, igazi, emberi cselekedetet, egyben Isten kegyelmi ajándéka. Fontos, hogy legyenek hűséges tanúi Krisztus örömhírének. Mindszenty bíboros ilyen volt. Tanúságtétele ma, harmincnégy évvel halála után is aktuális –  fogalmazott  a főpásztor –, mert a volt szocialista világban a vallás és az egyház üldözésének emlékét éppúgy nem dolgozta még föl a társadalom, mint sok más elhallgatott feszültséget és szenvedést.

„A múltra nézve Isten irgalmát kérjük mindannyiunk és egész népünk számára. Keresztény megbocsátással tekintünk a hajdani üldözőkre is. Hitet teszünk a megbékélés és a szeretet mellett.” A jelenre utalva Magyarország prímása íazt mondta: „népünk nehéz órákat él át, de hiszünk saját életünk értelmében és a magyarság létének értelmében is. Van célunk és van segítőnk is: Isten kegyelme kíséri az ember útját.”

A beszéd a Magyar Kurír Dokumentum rovatában olvasható.

A szentmise végén a jelen lévők Mindszenty József bíboros és Meszlényi Zoltán esztergomi segédpüspök boldoggáavatásáért imádkoztak, majd koszorút helyeztek el és imát mondtak Mindszenty bíboros sírjánál.

 

Forrás: Magyar Kurír
Képek: Mudrák Attila